اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان / نمایندگی موسسه کار و تامین اجتماعی در اصفهان
موسسه کار و تامین اجتماعی

مروری بر فعالیت های مؤسسه کار و تأمین اجتماعی

 مؤسسه کار و تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه سال 1348 با الهام از«مؤسسه بین المللی کار»وابسته به«سازمان جهانی کار»در اولین کنفرانس ملی کار مورد توجه قرار گرفت و در قالب ماده واحده قانون تاسیس در تاریخ 94/11/9 مورد تصویب مجلسین وقت قرار گرفت.

این نهاد علمی با اتکال به خداوند بزرگ، بالندگی کشور عزیزمان را آرمان خود قرار داده و با بهره گیری از سرمایه های انسانی و اجتماعی، خدمات آموزشی، پژوهشی و انتشاراتی خود را به جامعه کار و تولید شامل: کارگران، کارفرمایان، کارآفرینان، اعضای تعاونی ها، کارجویان، صاحبنظران و کارشناسان در اقصی نقاط میهن اسلامی به نحو مطلوب و شایسته ارائه می نماید.

آن‌چه ارائه می شود گزارش عملکرد موسسه کار و تامین اجتماعی در سه سال اخیر است:

مهم ترین زمینه های فعالیت :

الف-آموزش

آموزش ترویجی ویژه نمایندگان گروه های کارگر ،کارفرما ودولت:

این دوره ها ویژه نمایندگان گروه های سه‌گانه کارگر، کارفرما و دولت است که در زمینه مسایل گوناگون کار و تأمین اجتماعی، مسائل حقوق کار، تشکل های کارگری و کارفرمایی، طبقه‌بندی مشاغل، حفاظت و بهداشت کار و با نظارت نمایندگان مؤسسه کار و تأمین اجتماعی در سراسر کشور اجرا می‌شود.

دوره های آموزش عمومی و تخصصی ضمن خدمت :

به منظور توانمندسازی وتجهیز منابع انسانی شاغل در وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی و سازمان های وابسته و روزآمد کردن دانش اجتماعی و تخصصی، علاوه بر دوره‌های جاری و تخصصی که همه ساله به صورت ادواری تشکیل می‌گردد، برنامه‌های ضمن خدمت با بهره‌گیری از جدیدترین مباحث و با استفاده منابع بین‌المللی طراحی و اجرا می‌شود. این برنامه‌ها در دو بخش آموزش های عمومی و آموزش های تخصصی برگزار می‌شود.

برگزاری دوره های آموزش اعضاء مراجع حل اختلاف:

این برنامه با هدف تحکیم اصل سه جانبه‌گرایی و تفاهم و هم‌اندیشی بین کارگران، کارفرمایان و نمایندگان دولت و با استفاده از بسته آموزشی متناسب، (شامل کتاب های تایخچه و سیر تحول حقوق کار، مبانی حقوق کار، قرارداد کار، شرایط کار، دامنه شمول قانون کار، مراجع حل اختلاف و آیین نامه دادرسی کار) و با همکاری اداراتتعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها اجرا می شود.

همایش های " علمی-کاربردی" وکارگاه های آموزشی:

همایش های علمی کاربردی به منظور به روز نمودن دانش و اطلاعات گروه های سه گانه کار به ویژه نمایندگان کارفرمایان و مدیران واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی و تعاونی ها در زمینه های گوناگون دانش اجتماعی کار از جمله مباحث و مقوله‌های جدیدی که در عرصه کار و روابط صنعتی در سطح جهان مطرح است و با استفاده از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برگزار می شود.

سمینارها و نشست های علمی:

نشست های علمی جهت به اشتراک گذاشتن دانش و ارائه یافته های علمی-کاربردیبا حضور اساتید و کارشناسان صاحبنظر در هر یک از رشته های تخصصی برگزار و مقاله های علمی حاوی دستاوردهای تحقیقاتی در مجله تخصصی«کار و جامعه»چاپ و منتشر می‌شود.

آموزش های غیر حضوری و الکترونیکی:

با توجه به گسترش روزافزون تکنولوژی های ارتباطات و اطلاعات و فراهم شدن زیرساخت های لازم در کشور، آموزش های مجازی با توجه به مزایای فراوان آن نسبت به دوره های حضوری از جمله: صرفه جویی در زمان و هزینه و فراهم کردن زمینه یادگیری بدون استرس برای همه در هر زمان و مکانیبا همکاری موسسات توانمند بخش خصوصی برگزار می گردد.

ب-پژوهش

تشکیل کمیته‌های آموزش و پژوهش درسراسر کشور:

با توجه به دستور وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر ضرورت اجرای مدیریت یکپارچه آموزش و پژوهش در وزارتخانه و سازمان های تابعه و نیز لزوم تدوین نظام جامع آموزش و پژوهش در این حوزه و واگذاری این مسولیت مهم به موسسه کار و تامین اجتماعی و به منظور گسترش کمی و کیفی فعالیت های آموزشی و پژوهشی و اشاعه فرهنگ تحقیق، مطالعه و مشاورهدر سراسر کشور،کمیته‌های آموزش و پژوهشبا مشارکت اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه­ها و برجسته ترین نیرو های کارشناسیدرسراسر کشورتشکیل شد و هم اکنون در کلیه استان‌های کشور فعال می باشد.

تشکیل ستاد هفته پژوهش در سراسر کشور:

وزارت علوم تحقیقات و فناوری جهت نهادینه کردن فرهنگ تحقیق و پژوهش در سازمان ها، مراسم هفته پژوهش و فناور ی را با مشارکت تمامی دستگاه‌های علمی و آموزشی و سازمان های دولتی برگزار می‌نماید.

موسسه کار و تامین اجتماعی با توجه به مسؤلیت برگزاری هفته پژوهش در حوزه وزارت متبوع و سازمان های تابعه، دبیرخانه هفته پژوهش را تشکیل داده و اقدامات متعددی را پیگیری می کند؛ از جمله:

- معرفی پژوهشگران برتر استانی و ملی

- برگزاری دوره های پیشرفته روش تحقیق

- شرکت در نمایشگاه هفته پژوهش

حمایت از پایان نامه های دکترا:

در راستای ارتقای دانش تخصصی و جهت پیوند حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مراکز علمی و امکان استفاده از توان علمی و تخصصی دانشگاه‌های سراسر کشور، پایان نامه های رشته‌های مرتبط از قبیل: اقتصاد، مدیریت، جامعه‌شناسی، حقوق، کارآفرینی، برنامه ریزی سیستم ها، مهندسی صنایع مورد حمایت قرار می گیرد.

اجرای طرح های مطالعاتی و تحقیقاتی در زمینه های مرتبط:

تصمیم گیری در عرصه های مختلف از جمله اقتصاد، سیاست و اجتماع نیازمند انجام پژوهش های کاربردی است. این مهم در حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان سازمان استراتژیک و فرابخشی که دامنه فعالیت آن عموم مردم را در برمی گیرد، اهمیت مضاعفی دارد. از سوی دیگر فعالان عرصه کار و تولید برای سهولت در فعالیت های اقتصادی و تولیدی نیازمند دست یابی به طرح های تحقیقاتی و علمی نوین هستند، تا از نتایج آن تحقیقات در فرآیند های مختلف کاری بهره مند گردند.

مؤسسه کار و تأمین اجتماعی به ویژه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم با تدوین نظام جامع و یکپارچه پژوهش و تشکیل کمیته های پژوهشی در سراسر کشور با جدیت و پیگیری بیش از پیش بر آن است تا با دعوت از پژوهشگران و استادان مبرز و استفاد از منابع علمی بروز دنیا، طرح های تحقیقاتی و پروژه های پژوهشی مورد نیاز را به انجام رسانده و نتایج آن را در اختیار سیاستمداران، تصمیم سازان، متخصصان و علاقه‌مندان قرار دهد. 

طراحی نظام جامع تدبیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

 با توجه به تاثیرگذاری مجموعه سیاست­ها، راهبردها و برنامه­های این وزارتخانه بر آحاد جامعه و ضرورت برنامه ­ریزی منسجم، همه جانبه و فراگیر در سطح ملی متناسب با اهداف و ماموریت­های این وزارتخانه، گزارشات و برنامه­های وزارتخانه در سطح حوزه­های ستادی و صف طی چهار مجلد در قالب نظام جامع تدبیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنظیم شد.

طراحی نظام نامه اتاق های فکر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

با توجه به سیاست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر طراحی و راه اندازی اتاق های فکر در زمینه‌های اقتصاد و سرمایه گذاری، تعاون، رفاه اجتماعی، بازار کار و با توجه به لزوم تعریف ساختار مدیریتی و ساماندهی این اتاق ها، نظام نامه های اتاق فکر وزارتخانه طراحی گردید.

ترجمه جدید ترین متون در زمینه تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

برگردان جدیدترین گزارش ها و تألیفات کارشناسان و صاحبنظران مسایل کار در سطح بین المللی با استفاده از منابع اطلاعات ILO و  ISSA و APO در قالب مقاله و کتب تخصصی از جمله فعالیت های این بخش می باشد.

سایر فعالیت ها:

بومی سازی بسته های آموزشی سازمان بین المللی کار.

تدوین خلاصه کتب تخصصی به صورت هفتگی و ماهانه تحت عنوان «برگی از دانش»

تهیه تقویم آموزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های تابعه

تهیه بانک اطلاعات مدرسین مرتبط با کار، تعاون، رفاه، تأمین اجتماعی

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاهها و مراکز معتبر علمی و سازمان‌های دولتی و غیردولتی

ارائه مشاوره های لازم به پژوهشگران

توسعه وتقویت بانک های اطلاعات کار کشور

ارائه فیلم های علمی وآموزشی در پایگاه اطلاع رسانی موسسه به آدرسWWW.LSSI.IR

مدیران آموزش، پژوهش و اطلاع رسانی و انتشارات فعالیت ها و برنامه های مؤسسه کار و تأمین اجتماعی را به وسیله نمایندگان خود در استان ها پیگیری و برگزار می کنند.

انتشارات و اطلاع رسانی موسسه کار و تأمین اجتماعی

تالیف ، تدوین ونگارش متون وکتاب های علمی-کاربردی:

چاپ و نشر منابع مطالعاتی و گزارش های پروژه های تحقیقاتی پژوهشگران مؤسسه کار و تأمین اجتماعی، ترجمه ها و تألیفات اساتید و کارشناسان برجسته و صاحبنظر مسایل گوناگون از جمله فعالیت های این موسسه است.

مجموعه ارزشمند کتب و نشریات تخصصی که عموماً از مراحل نخست انتخاب متن و عنوان تا ترجمه و تألیف و نگارش زیرنظر اساتید و صاحبنظران قراد دارد، پس از چاپ و نشر علاوه بر فروشگاه های موسسه در نمایندگی های استانی مراکز استان ها نیز ارائه می‌گردد.

انتشار ماهنامه تخصصی کار و جامعه:

موسسه در کنار فعالیت های جاری خود در زمینه انتشار منابع تخصصی در حوزه های مرتبط، نشریه اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی «کار و جامعه» را منتشر می کند.

این مجله تنها نشریه تخصصی است که به بررسی مقوله های تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جنبه های مختلف حقوقی، اقتصادی، روانشناختی، اقتصاد، مدیریت و جامعه شناسی می‌پردازد. جدیدترین ترجمه از نشریات سازمان بین المللی کارILO و اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی ISSA، چکیده‌ و گزارش طرح های تحقیقاتی مؤسسه و همچنین معرفی سازمان ها و نهادهای مرتبط، محتوای مطالب آن را تشکیل می‌دهند.

راه اندازی کتابخانه تخصصی در زمینه تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

جدیدترین کتب تخصصی فارسی و لاتین، گزارش‌های منظم و پیوسته از سازمان بین‌المللی کار و اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی، انواع نرم افزارهای آموزشی و طرح‌های پژوهشی انجام شده در مرکز اسناد و کتابخانه موجود می‌باشد.

این کتابخانه با امکان جستجوی آزاد در اینترنت و نمایه انتشارات و تحقیقات کشور، خدمات مورد نیاز پژوهشگران، کارشناسان و دانشجویان را ارائه می دهد.

شرکت در نمایشگاه های تخصصی

موسسه کار و تامین اجتماعی آخرین یافته های علمی را در قالب کتاب و پروژه های تحقیقاتی در نمایشگاه های متعدد از جمله کتاب، مطبوعات، هفته پژوهش و نمایشگاه های جانبی برنامه های تخصصی در معرض دید علاقه مندان قرار می دهد.