اخبار

بیش از ۱۲۰۰ طرح اشتغال روستایی در استان مرکزی به بانک معرفی شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی گفت: بیش از ۱۲۰۰ طرح اشتغال روستایی در استان مرکزی به بانک معرفی شد.

به‌ گزارش روابط عمومی تعاون،کارو رفاه اجتماعی استان مرکزی فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی در کارگروه اشتغال استان مرکزی با اشاره به عملکرد بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی در زمینه تسهیلات روستایی اظهار کرد: سهم مرحله نخست استان مرکزی 2 میلیارد و 100 میلیون تومان بود که تاکنون یک هزار و 296 طرح اشتغال روستایی معادل 372 میلیارد و 300 میلیون تومان طرح، به بانک‌های عامل معرفی شده است.

وی افزود: این میزان، 263 درصد نسبت به سهم مرحله نخست که 102 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده، بیشتر به بانک‌های عامل معرفی کرده‌ایم، از یک هزار و 296 طرحی که به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند، 525 طرح با 204 میلیارد تومان در بانک‌های عامل در دست بررسی است.

فرخی اضافه کرد: همچنین 771 طرح هم با رقم 158 میلیارد و 600 میلیون تومان در چهار بانک عامل کشاورزی، پست‌بانک، توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید تصویب شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی تصریح کرد: میزان طرح‌های تصویب‌شده در مقایسه با رقم 102 میلیارد و 500 میلیون تومان 55 درصد مصوبات بالاتر هستند، یعنی 155 درصد مصوبه در بانک‌های عامل وجود دارد.

وی ادامه داد: از 771 طرح مصوب، 680 طرح منجر به انعقاد قرارداد در بانک‌های عامل با رقم 115 میلیارد تومان که معادل 112 درصد مرحله نخست، شده است.

فرخی اضافه کرد: همچنین از این 680 طرح 629 طرح با رقم 92 میلیارد و 500 میلیون تومان ضمن انعقاد قرار داد و دریافت اسناد مورد نیاز بانک‌ها از متقاضی، در مرحله پرداخت قرار گرفته است، که معادل 90 درصد مرحله نخست پرداخت است.

910 میلیارد ریال به بحث اشتغال دستگاه‌های حمایتی استان مرکزی اختصاص داده شد

محمدتقی آبایی‌ در کارگروه اشتغال استان مرکزی با اشاره به سهم و عملکرد دستگاه‌های حمایتی مثل بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد شهید در زمینه توسعه اشتغال روستایی اظهار کرد:  از مجموع سهم استان رقم درنظر گرفته شده برای این سه سازمان 91 میلیارد تومان است که در بین چهار بانک عامل کشاورزی، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و پستبانک توزیع شده، سهم کمیته امداد 64 میلیارد و 700 میلیون تومان است.

وی افزود: سهم بنیاد شهید 15 میلیارد تومان و سهم بهزیستی هم 11 میلیارد و 400 میلیون تومان که در مجموع 91 میلیارد و 100 میلیون تومان سهم نهادهای حمایتی است که متقاضیان خود را به بانک‌های عامل معرفی کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی تصریح کرد: از مجموع اعتبار سه دستگاه حمایتی در این زمینه، 15 میلیارد و 20 میلیون تومان در صندوق کارآفرینی امید، 15 میلیارد و 20 میلیون تومان در پست‌بانک، 15 میلیارد و 20 میلیون تومان در بانک توسعه تعاون و 45 میلیارد و 500 میلیون تومان در بانک کشاورزی است، که این سه نهاد می‌توانند متقاضیان خود را از طریق سامانه کارا معرفی کنند تا از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

آبایی بیان کرد: بیشتر شهرستان‌ها وضعیت مطلوبی در این زمینه داشته و سهم مرحله نخست را جذب و حتی پرداخت‌ هم کرده‌اند، مثل شهرستان اراک که 100 درصد خود را جذب کرده است، شهرستان آشتیان هم 49 درصد نسبت به سهم خود بالاتر است، شهرستان تفرش یک مقدار به سهم خود عقب بوده و نزدیک به 50 درصد از سهم خود را جذب کرده است.

وی ادامه داد: در شهرستان خنداب هم 100 درصد رقم تخصیصی جذب و در شهرستان خمین 50 درصد رقم تخصیصی، در شهرستان دلیجان 84 درصد، شهرستان زرندیه 50 درصد، شهرستان ساوه 50 درصد، شهرستان شازند 70 درصد، شهرستان فراهان 100 درصد، کمیجان 126 درصد و محلات هم 160 درصد رقم اعتبار تخصیص یافته مرحله نخست جذب شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: براساس گزارش ابلاغ‌شده از سوی وزارتخانه، اواخر آبان‌ماه امسال رقم تسهیلات مرحله دوم که معادل 102 میلیارد و 500 میلیون تومان است به استان ابلاغ می‌شود، شهرستان‌هایی که در مرحله نخست نسبت به سهم خود عقب هستند اگر نتوانند خود را به مرحله نخست برسانند قسمتی از سهم آنها با شهرستان‌های دیگر که جذب بیشتر دارند جا به‌ جا می‌شود.

آبایی عنوان کرد: با توجه به این که فعالیت‌های علوم پزشکی بیشتر در شهر و شهرستان است، تعداد طرح‌های آن کم بوده و تنها یک طرح در دست بررسی در بانک دارد، در حوزه ورزش و جوانان هم 6 طرح در دست بررسی است، این دو دستگاه‌، دستگاه‌هایی هستند که در روستاها کمتر فعالیت دارند.


۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۵۹
روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید