اخبار

راه نجات کشور و مردم از مشکلات معیشتی و اقتصادی روی آوردن به اقتصاد تعاونی است

راه نجات کشور و مردم از مشکلات معیشتی و اقتصادی روی آوردن به اقتصاد تعاونی است
مدیر کل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان اصفهان در اولین نشست هم اندیشی اتاق فکر عنوان کرد: بهترین راه نجات کشور و مردم از مشکلات معیشتی و اقتصادی روی آوردن به اقتصاد تعاونی است.
محسن نیرومند در این جلسه با اشاره به اینکه وزارت تعاون در سال 1370 نیز با رویکرد بهبود اقتصاد کشور ایجاد شد گفت: این امر خود نشان دهنده توانمندی اقتصاد تعاونی برای خروج از بحران های اقتصادی در سطح کلان است.
وی ادامه داد: تحریم ها روی ما تأثیر دارد و لی برای اجرای اقتصاد مقاومتی با وجود شرایط تحریم نیاز به همدلی و همراهی همه اقشار مردم داریم که تحقق این امر در حوزه تعاون بسیار واقعی تر و نزدیک تر است.
نیرومند همچنین گفت: ماباید نقش کم رنگ بخش تعاون در میان مردم را بپذیریم و ضمن ریشه یابی مسائل آن، از روش های درست فرهنگ سازی و اطلاع رسانی وهمچنین را ه های کارآمد برای گسترده کردن اقتصاد تعاونی در میان مردم استفاده کنیم.
این مقام مسئول ادامه داد : در حال حاضر سهم بخش دولتی در اقتصاد بیش از 70 درصد بوده که برای کاهش سهم دولت و اضافه شدن به سهم تعاونی باید راهکارهای اجرایی ارائه شود.
در ادامه این جلسه، علیرضا تیغ ساز مدیر تعاون اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان اصفهان دلیل اصلی برگزاری این نشست را لزوم تحقیق وپژوهش بمنظور پیدا کردن مناسب ترین راهکارهای اجرایی برای کاهش مشکلات و چالشهایی فعلی تعاونی ها دانست.
وی همچنین گفت: ما به دنبال هدایت تحقیقات به سمت اثر بخشی و نتیجه دادن آنها هستیم و تعدادی از مشکلات را به عنوان موضوع پروپوزال تصویب خواهیم کرد.
نوشین شهیدی رئیس اداره آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی های اداره کل ادامه داد : هدف از برگزاری اتاق فکر، انجام تحقیقات کاربردی برای مسائل تعاونی ها، خلق ایده های نو، تدوین و تبدیل ایده های کلی شکل گرفته و پیشنهادهای خام به برنامه های دقیق و قابل اجرا می باشد .
شهیدی در ادامه افزود : در گذشته اولویت های پژوهشی از بالا به پایین به استان ها ابلاغ می شد اما در سال جاری مطابق نظامنامه پژوهشی و دستورالعمل جدید، مسائل پژوهشی توسط شرکت های تعاونی و در قالب فرم هایی که برای آنها ارسال شده به اتاق فکر اعلام و پس از جمع بندی و ویرایش موضوعات اعلامی در اتاق فکر دسته بندی شده و در قالب فرم هایی دیگر از طریق فراخوان در اختیار مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی قرار میگیرد و در آخر پس از دریافت پروپوزال از پژوهشگر ، اعضای اتاق فکر پورپوزال های دریافتی و صلاحیت متقاضی را بررسی و در صورت تائید، اجازه عقد قرارداد اداره کل با پژوهشگر را صادر می نمایند .
حبیب اله بهرامی عضو هیأت رییسه اتاق تعاون استان نیز با بیان اینکه در سطح استان تعاونی های خیر و کارآفرین راه اندازی شده اند افزود: طرحهایی که قبلا امکان اجرایی شدن نداشته اند با کمک این تعاونی ها اجرایی خواهد شد.
وی همچنین گفت: همان طور که حوزه تعاون در سهم اقتصادی خود رشد قابل توجهی نداشته بخش خصوصی نیز به همین صورت بوده است.
وی با اشاره به ظرفیت های تعاونی های موجود ادامه داد: ما نباید پتانسیل بخش تعاون را دست کم بگیریم و تلاش همه ما و مجموعه وزارتخانه نیز به سمت ایجاد تعاونی های بهتر است.
در ادامه این جلسه سایر اعضا به تبیین نظران و پیشنهادات خود پرداختند.
۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |
Loading

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید