اخبار

کاهش21 درصدی تعداد حوادث ناشی از کار استان اصفهان در سال 97 نسبت به سال 96/ جزئیات آماری حوادث ناشی از کار سال 97 اصفهان

حوادث ناشی از کار - اصفهان-  محسن نیرومند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان از کاهش 21 درصدی حوادث ناشی از کار سال 97 استان اصفهان در مقایسه با سال96 خبر داد.

مهندس محسن نیرومند با بیان اینکه در سال 96 تعداد حوادث ناشی از کار1673 مورد بوده توضیح داد: طبق آمار ثبت شده، تعداد کل حوادث اتفاق افتاده در سال97،  1314 فقره بوده که  96 درصد حادثه دیدگان را مردان و 4 درصد را زنان تشکیل داده اند.

وی درخصوص حوادث ناشی از کار منجر به فوت اظهار داشت:  در سال97 تعداد افراد فوت شده بر اثر حوادث ناشی از کار  55 مورد بوده که نسبت به84 مورد فوتی سال 96، 35 درصد کاهش داشته است.

نیرومند افزود  آمار حوادث منجر به نقص عضو از 55 مورد به 48 مورد و حوادث منجر به قطع عضو از 155 مورد به 113 مورد کاهش داشته است.

این مقام مسئول با تأکید بر لزوم توجه به افزایش ایمنی در بخش صنعت، تولید و ساختمان اعلام کرد: بخش صنعت و تولید با 662 مورد حادثه بیشترین  تعداد حوادث  در سال 97 را داشته که 17 مورد آن منجر به فوت شده است و در بخش ساختمان نیز 286 مورد حادثه ثبت شده که 16 مورد آن منجر به فوت شده است.

نیرومند ادامه داد: در بخش فعالیت ها و خدمات عمومی190 مورد و در سایر زمینه ها 176 مورد وقوع حادثه ثبت شده است که  ازاین تعداد حوادث،  در بخش فعالیت و خدمات عمومی12 مورد ، در بخش معدن 3 مورد، دربخش کشاورزی 3مورد، در تأمین آب و برق 1 مورد و 3 مورد در سایر فعالیت ها  منجر به فوت شده اند .

وی  در بررسی آمار علل و حوادث ناشی از کار سال 97  عنوان کرد: بیش از 72 درصد علل بروز حوادث در اثر عدم نظارت، عدم آموزش و شرایط نا ایمن کارگاه بوده که قصور آن متوجه کارفرما و کمتر از 28 درصد بدلیل رفتار نا ایمن کارگران و عدم استفاده از وسایل حفاظت فردی است.

 نیرومند فرسودگی  تجهیزات و ماشین آلات  در بسیاری از صنایع، شرایط نا ایمن  کارگاه ها و  عدم نظارت موثر را دلایل  شایع بروز حوادث  ناشی از کار  عنوان کرد و افزود: کار فرمایان برای بهره مندی از  خسارات پرداختی  توسط شرکت های بیمه ای در حوادث ناشی از کار معمولا دفاع مؤثری از خود  نمی کنند و این امر موجب شده که علل بروز  حوادث بیشتر متوجه کارفرمایان شود.

نیرومند اجرای آیین نامه اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران و الزام پیمانکاران به اخذ صلاحیت ایمنی ، اجرای مدل خود بازرسی و استقرار مسئول  ایمنی در کارگاه ها، کیفیت بخشی به  بازرسی های انجام شده  توسط بازرسان کار  و  ارائه آموزش های  ایمنی به کارگران و کارفرمایان و پیمانکاران در سطح استان را  از برنامه های موثر و محوری این اداره کل در کاهش حوادث ناشی از کار  عنوان کرد.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۳:۵۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید