اخبار

فولادگر:عمده مؤلفه‌های موثر در کسب و کار، کنترل کشور است

فولادگر:عمده مؤلفه‌های موثر در کسب و کار، کنترل کشور است
نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: عمده مؤلفه‌های موجود و مؤثر در کسب و کار، کنترل درست کشور بوده و ارتباطی به تحریم‌ها ندارد.

حمیدرضا فولادگر در سیزدهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان اصفهان اظهار کرد: در سال‌های اخیر بهبود فضای کسب و کار بسیار مورد توجه قرار گرفته و بر همین اساس قانون ۲۹ ماده‌ای کسب و کار تصویب شد.

وی افزود: دفتر کسب و کار در مرکز پژوهش‌های مجلس تشکیل شد که به بررسی شاخص‌های اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار می‌پردازد؛ با این حال باید توجه داشت عمده مؤلفه‌های موجود و مؤثر در کسب و کار، کنترل درست کشور بوده و ارتباطی به تحریم‌ها ندارد.

نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: به منظور حذف قوانین اضافه و بهبود قوانین، در حال بررسی طرحی برای توسعه اختیارات هیئت مقررات زدایی هستیم؛ در همین راستا سامانه‌ای ملی راه اندازی شده که تمامی مراحل آن به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

فولادگر با اشاره به اقتصاد دانش بنیان، خاطرنشان کرد: هر جا به اقتصاد دانش بنیان بها داده‌ایم نتیجه گرفته‌ایم. قانون استفاده حداکثری از توان داخلی در خرداد ماه ابلاغ شد و کاملاً به روز شده است؛ همچنین امضا طلایی که باعث ایجاد رانت‌های بسیاری در کشور شده بود به سامانه‌ای ملی تبدیل شد که همه دستگاه‌ها در آن نقش دارد. این سامانه کاملاً شفاف و نظارت پذیر بوده و در موارد خاص که صد درصد سرمایه گذاری توسط شرکت‌های خارجی انجام می‌شود، بررسی آن بر عهده شورای اقتصادی است.

رسیدن به نسل سوم اتاق بازرگانی تا سال ۱۴۰۲

در ادامه حمیدرضا قلمکاری اظهار کرد: طبق اجرای اصل ۴۴ قانون اتاق‌های بازرگانی باید به عنوان پناه تمامی صنایع و .. باشد تا مشکلات اقتصادی را بررسی کند و بتواند موانع را در اختیار تصمیم‌گیران و قانون ‌گذاران قرار دهند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان بیان داشت: تحلیل‌های ذی نفعان و جامعه و بهینه‌یابی اتاق‌های موفق در دنیا ما را به سمتی برد تا بهترین الگو را انتخاب کنیم که سند چشم‌اندازی در سال ۱۴۰۲ برای بهبود زندگی مردم تدوین شد که با داشتن اتاق نسل سوم می‌توانیم به اینجا برسیم.

وی افزود: بیانیه ماموریت اتاق این است که تا سال ۱۴۰۰ باید از اتاق نسل اول به نسل دوم برسیم و در این نسل از اتاق‌ها همه چیز رفرنس دارند و باید به جای تولید چرخ از تجربیات دیگران استفاده و مدل‌های دیگران را بومی‌سازی می‌کنیم.

قلمکاریان بیان داشت: اتاق نسل دوم بهبود چرخه اقتصادی ذی‌نفعان را فراهم می‌کند و امروز اتاق بازرگانی دوره نهم با داشتن تابلو اهداف و استراتژی برنامه‌های خوبی را تجزیه و تحلیل و تنظیم کرده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان تصریح کرد: باید در مورد فرهنگ و زیست‌بوم کارآفرینی دست به دست هم بدهیم و شاخص آسانی انجام کسب و کار که پارامتر بسیار مهمی است را ارتقا دهیم؛ هرچه این شاخص بهتر باشد در دنیا رتبه بهتری خواهیم داشت هرچه قوانین دست و پا گیر کمتر شود، امتیاز ما بالاتر می‌شود.

وی ادامه داد: امتیاز ما درحالی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ افزایش پیدا کرد که رتبه ما از ۱۲۴ به ۱۲۸ رسید و این یعنی مابقی کشورها بیکار ننشسته‌اند.

قلمکاریان با بیان اینکه در اخذ مجوز کسب و کار و موانع فرآیندهای اداری امتیاز خوبی در اصفهان نداریم، گفت: در دهه پنجم انقلاب هستیم و در بیانیه گام دوم اشاره به اقتصاد مقاومتی می‌شود که یکی از بخش‌های آن اقتصاد دانش‌بنیان است و باید سهم ۵۰ درصدی از GDP پیدا کند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان مطرح کرد: اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر تولید و توزیع دانش است و اگر تا دیروز سخت‌افزار برای بنگاه‌ها ارزش داشت امروز علم و اختراعات این جایگاه را دارد و شاخص‌ها را تعیین می‌کند و رتبه کشورها براساس این شاخص‌ها بررسی می‌شود؛ ساختارهایی مشابه پارک‌های علمی و فناوری و کارخانه‌های فناوری در شاخص‌ها رتبه بالاتری دارند.

وی عنوان کرد: در سال ۲۰۱۷ سهم اقتصاد دانش‌بنیان از GDP کل دنیا ۳۰ درصد بوده که سهم GDP ایران تنها نیم درصد بود که این با این سند چشم‌انداز ده ها فاصله دارد و باید ده‌ها برابر کار کنیم و ده‌ها برابر هم فرصت هست.

قلمکاریان در ادامه بیان داشت: شاخص رقابت‌پذیری جهانی ایران یک شاخص مهم دیگر است که در ۲۰۱۸ رتبه ۸۹ بودیم درجایی که رتبه ما در تولید مقالات علمی پانزدهم دنیا هستیم اما رتبه رقابت‌پذیری ما ۸۹ است که این دو ظرفیت باید باهم تلاقی پیدا کنند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان با بیان اینکه رویکردهای کارآفرینی و فرهنگ کارآفرینی یک کمپین همگانی می‌خواهد، گفت: شتاب دهنده صادرت تجارت الکترونیک و بازاریابی و ... را در دستور کار قرار دادیم و با حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان می‌توانیم در این پویش همه کنشگری کنیم.

۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۳۰
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید