اخبار

برگزاری نشست رسانه ای کارگروه تسهیل پذیرش شرکت های کارآفرین در بازار سرمایه با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان

نشست رسانه ای_فراخوان_ کارگروه تسهیل پذیرش شرکت های کارآفرین_ بازار سرمایه
به گزارش روابط عمومی نشست رسانه ای کارگروه تسهیل پذیرش شرکت های کارآفرین استان اصفهان در بازار سرمایه با هدایت و نظارت استانداری اصفهان و همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بورس اوراق بهادار اصفهان، اتاق های بازرگانی و اصناف، خانه صنعت و معدن و کانون کار استان و 20 شرکت برتر استان اصفهان در بازار سرمایه برگزار شد.

دکتر قاضی عسگر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان در ابتدای این نشست ضمن اشاره به چشم انداز 20 ساله استان در امور اقتصادی گفت: طرح عرضه اولیه صد شرکت کارآفرین اصفهانی در بازار سرمایه در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری مطرح شد و ذیل این کارگروه کانون کارآفرینی استان تشکیل شد و ما امیدواریم که اهداف بزرگ این طرح محقق شود.

قاضی عسگر به مزیت های پیوستن شرکت های سهامی عام به بورس و فرابورس اشاره کرد و گفت: یکی از مزایای وارد شدن شرکت ها به بورس و فرابورس سهولت در تامین مالی از طریق انتشار سهام و سایر اوراق بهادار است. چرا که تامین مالی با وجود زمان­بر بودن سیستم بانکی به یکی از دغدغه های اصلی همه شرکت ها تبدیل شده است. اما در این طرح عرضه سهام جدید شرکت هایی که خواهان ورود به بورس هستند به سرعت اتفاق می افتد و تامین مالی مورد نیاز انجام خواهد شد. علاوه بر آن سهولت در دریافت تسهیلات ویژه بانکی و سایر موارد تامین مالی نیز در این طرح محقق می شود و سقف دریافت تسهیلات برای آن ها بیشتر از شرکت های غیر بورسی خواهد بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان به مزایای دیگر پیوستن شرکت ها به بورس و فرابورس اشاره کرد و افزود: نکته کلیدی دیگر برای شرکت هایی که در بورس و فرابورس پذیرفته می شوند این است که این شرکت ها کمتر از شرکت های دیگر مالیات می دهند و معافیت های مالیاتی برای آنها در نظر گرفته شده است و این علاوه بر معافیت های مالیاتی است که بر اساس افزایش اظهارنامه سالیانه صورت می گیرد.  همچنین در این طرح بروزرسانی واقعی ارزش شرکت ها محقق می شود و شرکت ها می توانند هر لحظه از میزان دارایی و ارزش واقعی شرکت خود مطلع شوند و همچنین می توانند وجه و اعتماد عمومی بالاتری را برای شرکت خود کسب کنند و با توجه به معیارهای سودآوری و ارائه صورت های مالی معتبر و خرید و فروش سهام در نتیجه تغییر در ترکیب سهامداران، اعتبار داخلی و بین المللی پیدا می کنند.

وی در ادامه به شرکت هایی که تاکنون به این طرح پیوستند اشاره کرد و گفت: تاکنون حدود 20 شرکت به این طرح پیوستند. شرکت هایی که ما در استان به آنها افتخار می کنیم و واقعا ارزش آفرین هستند و امیدواریم با اضافه شدن سایر شرکت ها اتفاقات مهمی در این عرصه و جنگ اقتصادی کشور به وقوع بپیوندد.

در ادامه این نشست دکتر غلامعلی پور معاون پذیرش فرابورس ایران، ضمن استقبال از این طرح گفت: برای شرکت هایی که بحث شفافیت را برای خودشان حل کرده اند و آن را قبول دارند ما در بورس و فرابورس فرش قرمز پهن کرده ایم. اگر در جاهایی هم می بینید که مدارک و مستندات زیادتری مطالبه می شود علتش این است که ما به عنوان کسانی که پذیرش شرکت ها را در بازار سرمایه انجام می دهیم خودمان را نماینده یک جامعه وسیع سهامداری می دانیم و یک یا چند مورد از اشتباهات ما می تواند این اعتمادی را که در بازار سرمایه به وجود آمده، کاملا خدشه دار کند و مسیر را برای ورود شرکت ها در آینده ببندد. بنابراین به ما حق بدهید که در انتخاب شرکت ها علاوه بر اینکه مقید هستیم که سرعت را سرلوحه کار خودمان قرار دهیم، دقتمان را هم مضاعف کنیم. سعی ما این است که بهترین شرکت ها را هم به لحاظ عملکردی و هم به لحاظ شفافیت اطلاعات پذیرش کنیم.

وی در ادامه به روند درخواست شرکت ها برای پیوستن به بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: شرکت ها فرآیند آماده سازی را کاملا جدی بگیرند و مشاور امین و دقیقی انتخاب کنند.چرا که هر چه فرآیند آماده سازی پرونده دقیقتر و کامل تر انجام شود طبیعی است که زمانی که ما و همکارانمان برای پذیرش در بازار سرمایه است زمان کمتری خواهد داشت و سریعتر به نتیجه مطلوب می رسیم.پذیرش هم 2 بعد دارد یکی پذیرش شکلی که روند آن کاملا مشخص است که سرمایه چقدر باشد، سوداوری چقدر باشد، سهام آزاد شناور چقدر باشد و ... و بررسی این معیارهای شکلی خیلی کار سختی نیست اما نکته ای که از سوی شرکت ها شاید بیشتر مغفول مانده آن پذیرش های محتوایی است و در این بخش متناسب با نوع صنعت پارامترهای مختلفی بررسی می شود و برای هر صنعتی مختلف است و درخواست من این است که شرکت ها مخصوصا شرکت هایی که در صنایع جدیدتری فعالیت می کنند در تکمیل سند امیدنامه تمام مسائل صنعت را از بعد فنی، بازار، رقبا، کشش قیمتی، مقررات حاکم، مدب قیمت گذاریف تامین مواد اولیه و... را خیلی شفاف و کامل بیان کنند و بهترین مشاور در این زمینه برای ما خود شرکت ها هستند که اطلاعات را در نهایت صداقت و با جزئیات بیشتر مطرح کنند.

غلامعلی پور به بحث مهم نظارت در بورس اشاره کرد و گفت: بورس یک نهاد نظارتی است و دغدغه ها و فعالیت های زیادی دارد اماامسال  با تنفیض اختیار به بورس ها روند پذیرش شرکت ها تسریع شده به گونه ای که در هفته گذشته  آمار ما به پذیرش 4 شرکت در هفته رسیده است و خوشبختانه با افزایش آمار پذیرش سرعت پذیرش هم افزایش داشته است.

در خاتمه این نشست پنل پرسش و پاسخ با حضور دکتر قاضی عسگر، دکتر غلامعلی پور، کامران کلانی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اسدی مدیر تامین مالی و سرمایه گذاری سازمان های کوچک و شهرکهای صنعتی ایران،  شیرازی مدیر فرابورس استان اصفهان، چینی نماینده کانون کارفرمایان و خانه صمت اصفهان به سوالات خبرنگاران و کارآفرینان پیرامون این طرح پاسخ داده شد.

شایان ذکراست پیش از برگزاری این نشست رسانه ای، با تشکیل گروه کاری تسهیل پذیرش بنگاه های صنعتی کوچک و متوسط کارآفرین اصفهانی در بازار سرمایه موضوع پذیرش این شرکت ها در بازار سرمایه، به پیشنهاد مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان و کانون کارآفرینی استان، در نشستی با معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |
Loading

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید