اخبار

وبینار نقش سازمان های مردم نهاد در اکوسیستم کسب و کارهای نوین با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وبینار نقش سازمان های مردم نهاد در اکوسیستم کسب و کارهای نوین با حضور مدیرکل تعاون،  کار و رفاه اجتماعی
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در راستای سلسله نشست های چالش های پیش روی جوانان بصورت مجازی، وبینار نقش سازمان های مردم نهاد در اکوسیستم کسب و کارهای نوین با حضور کامران کلانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سیدمحمد طباطبایی مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان برگزار شد.

کامران کلانی در این جلسه با بیان اینکه امروزه  رشد و توسعه کشورها حاصل توجه به "کارآفرینی"،" نوآوری" و  "خلاقیت" است افزود: یکی ازمهمترین جنبه های کارآفرینی بعد اجتماعی آن است که در توسعه جامعه نیز نقش مؤثری دارد .

وی با بیان اینکه افراد کارآفرین برای خلق و توسعه ایده های خود نیازی به دولت ها ندارند گفت: یکی از رسالت های دولت ها تسهیل گری برای حمایت از نخبگان کارآفرینی است که نیاز به توجه بیشتری در سطح کشور و استان دارد.

کلانی همچنین گفت: ما در دنیایی هستیم که از انقلاب صنعتی چهارم عبور و به انقلاب صنعتی پنجم  وارد شده ایم که هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و نسل پنجم اینترنت در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه یکی از تجربه های جهانی موضوع توجه به ظرفیت های مردمی در قالب سازمانهای مردم نهاد است که در دنیا در نقش بازوهای فکری و اجرایی دولت ها هستند گفت: در کشور ایران نیز در هرجایی که مردم و سازمان های مردم نهاد وارد میدان شدند نتایج قابل توجهی حاصل شده است.

 وی با تأکید بر اینکه در اکو سیستم کسب و کارهای نوین نیز دولت ها باید به موضوع سمن ها توجه ویژه ای داشته باشند اظهار داشت: یکی از واقعیت های کشور این است که دولت ها از ظرفیت سمن ها در سیاست گذاری کمتر استفاده کرده اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در پاسخ به مسئولین سازمانهای مردم نهاد در حوزه اشتغالزایی، ضمن قدردانی از فعالیت های آنان گفت: ما در بخش اشتغال در حال طراحی مدلی برای ایجاد اشتغال در گروه های  مختلف هستیم که در گام اول برای زنان سرپرست خانوار در سه بخش شناسایی،"توانمند سازی"، "ایجاد شغل" و "تأمین مالی" به صورت پایلوت اجرا خواهد شد .

وی همچنین گفت: تشکیل کارگروه تسهیل پذیرش 100 شرکت کوچک و متوسط کارآفرین در بازار سرمایه با هماهنگی کانون کارآفرینی استان و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اقدام دیگری است که به صورت ویژه موانع ورود و حضور شرکت های کارآفرین در بازار سرمایه را بررسی و رفع می کند.

وی یکی از راههای موثر اشتغالزایی را توانمند سازی سمن های اجتماعی عنوان کرد و تأکید کرد: برای توسعه اشتغال پایدار باید وابستگی ایجاد مشاغل را به منابع بانکی و تسهیلات کم کنیم.

وی با تأکید بر وجود ظرفیت های منطقه ای در شهرستان ها گفت: در همه شهرستان های استان ظرفیت های اشتغالزایی بالقوه وجود دارد که این موضوع در جلسات متعددی مطرح شده و با همکاری فرمانداران در حال پیگیری است.

کلانی توجه به گردشگری ورزشی را یک ضرورت دانست و در زمینه توسعه کسب و کارهای نوین خاطرنشان کرد: استارتاپ‌ها و مشاغل نوپا با سرمایه گذاری کم، ارزش افزوده بالایی ایجاد می‌کنند که در شرایط کنونی می‌توانند بخش قابل توجهی از فعالیت‌ها در اشتغال را به خود اختصاص دهد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در پایان در زمینه حمایت این نهاد از سمن‌ها و تأمین تسهیلات برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی، اظهار کرد: سمن‌ها در حوزه‌های مختلف به طور ویژه حمایت خواهیم کرد؛ مرحله پنجم اشتغال روستایی در دستور کار است و ظرفیت صندوق کارآفرینی امید و سایر مؤسسات مالی خرد احصا و نیازها هم به تفکیک در شهرستان‌های مختلف بررسی خواهد شد و طرح‌هایی که قابلیت اجرا و اقتصادی شدن را دارد به هر طریقی حمایت خواهیم کرد.

در این جلسه حسین باقری مدیر اشتغال و کارآفرینی استان نیز گفت:  امروزه ایجاد اشتغال بدون توجه به رویکرد کارآفرینی امکان پذیر نیست.

 وی ادامه داد: گرچه کارآفرینی تنها هدف ایجاد اشتغال نیست ولیکن کارآفرینی به دنبال خلق ارزش افزوده است و طبیعتاً ایجاد اشتغال را هم در پی خواهد داشت.

باقری ارتقای کیفی محصولات و کاهش هزینه  ها، ایجاد نیاز جدید برای جامعه و تولید اشتغال و در نتیجه  افزایش تولید ناخالص ملی را مزیت های مهم کارآفرینی عنوان کرد.

مدیر اشتغال و کارآفرینی استان همچنین گفت:جوانان قبل از اینکه به سن آماده به کار برسند باید به سمت کارآفرینی سوق داده شوند که  روی نهادینه کردن این موضوع مدتی است تمرکز شده است.

وی همچنین گفت: به دنبال گسترش مراکز مشاوره کارآفرینی هستیم و امیدواریم  نتایج حرکت در مسیری که برای توسعه اشتغال در استان ترسیم شده را به زودی ببینیم.

نشست مجازی شامگاه سه شنبه که به همت اداره کل ورزش و جوانان استان با موضوع نقش سازمان‌های مردم نهاد در اکوسیستم کسب و کارهای نوین برگزار شد، برخی از دبیران مؤسسات مردم نهاد نیز مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند که حمایت مالی و ارائه تسهیلات، توانمندسازی جوانان در کارآفرینی و کسب و کار، توجه به حوزه فرهنگ کار و برند سازی در حوزه ورزشی و حمایت از جوانان کارآفرین و فعالیت‌های آنان در کاهش مشکلات اجتماعی از مهمترین موضوعات و مسائل بود. 

۵ آذر ۱۳۹۹ ۱۶:۲۶
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |
Loading

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید