اخبار

با هدف بررسی زمینه های همکاری متقابل؛ دومین نشست کمیته مشترک همکاری های ایران و ارمنستان برگزار شد

دومین نشست کمیته مشترک همکاری های ایران و ارمنستان برگزار شد
دومین نشست کمیته مشترک همکاری های ایران و ارمنستان با هدف بررسی زمینه های همکاری متقابل در حوزه های کار، اشتغال و آموزش فنی و حرفه ای به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی ، در این نشست زمینه‌های همکاری در حوزه های کار، اشتغال ، آموزش های فنی و حرفه ای و نظام مهارتی ، تعیین سازوکارهای اجرایی همکاری های مشترک، اجرای برنامه اقدام مشترک یادداشت تفاهم منعقده بین ایران و جمهوری ارمنستان بررسی شد.
علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در این نشست با اشاره به اینکه، اولویت جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط متقابل با کشورهای همسایه از جمله کشور ارمنستان در حوزه های مختلف است گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با قدمت60 ساله و تدوین 7هزار استاندارد آموزشی و وجود مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای آماده تبادل تجربه و همکاری با ارمنستان است.
در ادامه این نشست،"روبن سرکیسیان" ، معاون وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان نیز بر اهمیت روابط، مناسبات سازنده و همکاری های متقابل دو کشور در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای و ایجاد بسترهای همکاری دو جانبه بین دو کشور تأکید کرد.
سرکیسیان با تبیین و تشریح برنامه ها، اقدامات و طرح های جمهوری ارمنستان در حوزه آموزش فنی و حرفه ای ، بر لزوم همکاری متقابل در حوزه های اشتغال و کارآفرینی با محوریت مهارت آموزی بین دو ‌کشور و در راستای اجرایی کردن مفاد یادداشت تفاهم و برنامه اقدام مشترک تأکید کرد.
وی اظهار امیدواری کرد: این نشست همکاری های موثر آتی را به دنبال داشته و گامی برای استحکام و تقویت زمینه های همکاری های مشترک دو کشور باشد. 
علی حسین شهریور، مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست گفت : دوکشور می توانند در بسیاری از زمینه ها کارهای مشترک انجام دهند .
وی اظهار امیدواری کرد: در اجرای برنامه اقدام مشترک دو وزارتخانه باید از ظرفیت های موجود برای ارتقای سطح تعاملات و روابط دو کشور استفاده شود.
شهریور در ادامه خواستار همکاری های مشترک در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی و روابط کار و همچنین رایزنی و اتخاذ مواضع مشترک در سازمان های بین المللی از جمله سازمان بین المللی کار شد.
اعضای هیات های ایرانی و ارمنی در این نشست نسبت به انتقال تجارب و عملکرد دو کشور در زمینه اشتغال و آموزش اقشار آسیب پذیر از جمله مادران سرپرست خانوار و افراد دارای معلولیت ، آموزش فنی و حرفه ای ، بازار کار دو کشور، طراحی، اجرا و توسعه نظام آموزش فنی ،حرفه ای و مهارتی و المپیاد مسابقات ملی مهارت اقدام و تبادل نظر کردند.
عملیاتی کردن برنامه اقدام مشترک امضا شده بین وزرای کار دو کشور در سال 2019 و همچنین یادداشت تفاهم منعقده بین دو کشور در سال 2011 ، توسعه همکاری در زمینه آموزش مهارت های فنی و حرفه ای با تبادل مربی برای آموزش در رشته های مورد نیاز ، تدوین استانداردهای آموزش های مهارتی و تهیه چارچوب صلاحیت حرفه ای دوجانبه ، برگزاری المپیاد مسابقات ملی مهارت ، برگزاری اردوهای آماده سازی مشترک مسابقات مهارت ، تبادل تجربیات و اطلاعات در رابطه با اجرای طرح های هر دانش آموز یک مهارت و مهارت آموزی در محیط کار واقعی و ارائه چارچوب اجرای این طرح های از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران، آمادگی همکاری دوکشور در بخش خصوصی و آموزشگاه های آزاد، برگزاری نشست های آتی با موضوع «رفاه و تأمین اجتماعی» و «روابط کار» و اعلام آمادگی برای همکاری مشترک در سازمان بین المللی کار از جمله مهمترین مفاد پیشنهادی مورد توافق در این نشست بود.
۱۲ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید