اخبار

مسئول نمایندگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی بادرود: کمبود مهارت یکی از عوامل بیکاری جوانان

مسئول نمایندگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی بادرود: کمبود مهارت یکی از عوامل بیکاری جوانان
سید محمد طباطبایی، مسئول نمایندگی تعاون و کار و رفاه اجتماعی بادرود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: با توجه به اینکه نرخ بیکاری دربین جوانان تحصیل کرده نسبت به میانگین کشوری عددی بالاتر است می‌توان دلایل آن را به عدم آشنایی بسیاری از دانش آموختگان با مدیریت کسب و کار و کارآفرینی دانست.

 طباطبایی ضمن اشاره به اهمیت کارآفرینی در کشور و اهمیت نهادینه شدن فرهنگ این مهم گفت: اگر فرهنگ کارآفرینی در کشور نهادینه شود فارغ التحصیلان به جای اینکه دنبال اشتغال خود باشند به دنبال کارآفرینی هستند که هم خود و هم عده‌ای از جوانان را مشغول به کار می‌شوند.

وی علل دیگر بیکاری این قشر از جوانان را  کمبود مهارت عملی آنان برشمرد و تصریح کرد: این قشر به دلیل نداشتن مهارت لازم نمی‌توانند وارد بازار کار شوند و بر همین اساس لازم تا مهارت‌آموزی و افزایش مهارت همواره در دستور کار جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باشد.

 مسئول نمایندگی تعاون و کار و رفاه اجتماعی بادرود افزود: دلیل دیگر بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نگاه ویژه این قشر به مقوله اشتغال است چراکه اغلب فارغ‌التحصیلان انتظار دارند در یک دستگاه دولتی استخدام شوند در حالی که فضای اداری کشور ظرفیت جذب همه فارغ‌التحصیلان را ندارد.

وی اظهار داشت:  عدم تناسب و تطابق رشته‌های دانشگاهی با محیط های کسب و کار در فضای جامعه علت دیگری است بدین معنی که دانشگاه و صنعت هر کدام مسیر جداگانه ای را طی کرده و هماهنگی لازم جهت آموزش نیروی کار وجود ندارد به طوری که در برخی از رشته‌های دانشگاهی میزان بیکاری به طرز چشمگیری بالاست مانند رشته‌های کشاورزی،  مهندسی، علوم تربیتی و غیره و در برخی موارد فرد مجبور به روی آوردن به مشاغل کاذب می‌شود .

طباطبایی تأخیر در اشتغال در حرفه مناسب را عاملی برای تأخیر در ازدواج عنوان کرد و افزود: عوامل بیان شده و عدم اشتغال تحصیل کنندگان دانشگاهی باعث تاخیر در ازدواج  آنان و تشکیل خانواده می‌شود که این خود آسیب‌های فردی و اجتماعی را به دنبال دارد.

 

۱۴ دی ۱۳۹۹ ۱۱:۲۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید