اخبار

برگزاری وبینار کشوری "روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای" با حضور مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

برگزاری وبینار کشوری "روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای" با حضور مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان وبینار کشوری با حضور مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار کرد.

 کامران کلانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در این وبینار گفت: 28 آوریل مصادف با 8 اردیبهشت ماه 1400 توسط سازمان جهانی کار  به عنوان روز جهانی "ایمنی و بهداشت حرفه ای"   نام گذاری شده است.رسانه جدید

 وی با اشاره به شرایط حساس کنونی  کشور، هفته کارگر را نیز به کارگران که در شرایط حساس کنونی بار سنگین تولید را به عنوان نسخه نجات بخش اقتصاد کشور به دوش می کشند، تبریک گفت.

کلانی با بیان اینکه   سازمان ملی کار  از سال 2003 با هدف پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی همه ساله روز  28 آوریل  مراسمی را برگزار می کند افزود: در واقع روز جهانی ایمنی و بهداشت شغلی یک فعالیت سالیانه مستمر و بین المللی است برای اینکه  کار سالم و ایمن در سراسر دنیا نهادینه شود.

 وی در ادامه گفت: در دوسال اخیر با  شیوع ویروس کرونا مواجه هستیم که یک چالش بزرگ را فرا روی دولتها  و جامعه کارگری و کارفرمایی قرار داده و کسب و کار و معیشت کارگران و کارفرمایان متأثر از این پدیده قرار گرفته است.

این مقام مسئول ادامه داد: شعار I.L.O برای روز جهانی ایمنی در سال 2020  توقف پاندمی کووید-19 با رعایت امینی و بهداشت در محیط کار بوده است  که با توجه به نهادینه شدن این ویروس در سطح جوامع  شعار امسال را "پیش بینی، آمادگی و مقابله با بحران " قرار داده اند.

کلانی  افزود: با استفاده از  تجربیات و اطلاعاتی که از بیماری کرونا به دست آورده ایم لازم است روی استراتژی های  تقویت سیستم های  ایمنی و بهداشت حرفه ای کار بیشتری انجام دهیم تا تاب آوری  سیستم های ایمنی را در برابر  بحران های آینده بیشتر کنیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان ضمن تشکر از اداره بازرسی کار اصفهان در برگزاری این وبینار گفت: امیدوارم برگزاری این وبینار گامی موثر در راستای توجه هرچه بیشتر همه ما و دولت ها، کارگران و کارفرمایان و تشکل ها به عنوان بال های تعامل و گفتگو های اجتماعی در به تعادل رساندن بازار کار و تدوین سیاست های بازار کار باشد.

وبینار روز ایمنی و بهداشت کار3

 در ادامه  این جلسه وبینارعلی مظفری مدیر کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تبریک هفته کارگر و روز جهانی ایمنی و بهداشت کار افزود: هر سال روز 28 آوریل  به عنوان یکی از ظرفیت های فرهنگ سازی در سطح جوامع عضو سازمان ملی کار مطرح و  برای ارتقای  فرهنگ ایمنی در کشور ها مورد توجه قرار می گیرد.

 وی ادامه داد:  با توجه به مسأله پاندمی ویروس کرونا  از سال گذشته،  امکان برگزاری  گردهمایی حضوری در کنفرانس های علمی را محدود کرده که با طبع  شاهد برگزاری  این برنامه به صورت الکترونیک هستیم.

 مظفری با بیان اینکه موضوع  سلامت شغلی از اهمیت زیادی برخور دار است گفت: سازمان ملی کار همواره تلاش کرده  که این موضوع  را به عنوان یکی از مؤلفه های  کار شایسته به مسئولین  اشتغال کشورهای عضو سازمان جهانی کار  انتقال دهند و سلامت  و صیانت از نیروی کار را به عنوان یکی از محورهای  کار شایسته مورد توجه قرار دهند.

وی در ادامه گفت: به رغم  وجود بیش از 200 آیین نامه و دستورالعمل، ما شاهد بروز تعداد زیادی از حوادث شغلی  در سطح جهان هستیم  که منجر به آسیب های زیادی در سطح جوامع می شود.

وی همچنین گفت: امسال هم نگاه  سازمان جهانی کار تقویت ساختارهای ایمنی و سلامت شغلی و افزایش تاب آوری برای بحران های حاضر و آینده است تا کشورها بتوانند این موضوع را به عنوان یکی از ارکان درون کشوری پیاده سازی کنند.

مظفری باتأکید بر اینکه  هرگونه سرمایه گذاری در این زمینه می تواند مزایای قابل توجهی  را برای جامعه کارگری و کارفرمایی داشته باشد افزود:  موضوع ارتقا ایمنی و اثرگذاری آن در ارتقای بهره وری در کارگاه باید به عنوان یکی از محورهای اصلی برای کارفرمایان تبیین و شفاف سازی شود.

وی همچنین گفت:  اگر تلاش کنیم  پیوندی بین ارتقای ایمنی و ارتقای بهره وری بیان کنیم ، این مسأله میتواند به همسویی و همراهی  کارفرمایان  برای سرمایه گذاری  در موضوع ایمنی و سلامت شغلی کمک کند که  در این صورت هم جامعه کارگری و هم جامعه کارفرمایی منتفع خواهند شد.

 مظفری افزود: در هیچ کجای دنیا موضوع ایمنی منوط به عنصر حاکمیت در داخل کارگاه نمی شود و محدودیت منابع انسانی در اختیار حوزه های نظارتی اعم از حوزه بازرسی کار یا حوزه  بهداشت کارنباید مانع از ارتقای سطح ایمنی کارگاهها شود.

وی افزود: کارفرمایان باید به این بلوغ فرهنگی دست یابند که فرایند ایمنی بخشی از تولید و کار است و به بخش اقتصادی و هزینه های آن توجهی نکنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه زنجیره ارزش  در فرهنگ و توانمند سازی کشورها در سلامت نیروی انسانی ابزاری دارد اظهار داشت: در بازرسی از کارگاه ها اگر به موانع ضعف ایمنی در یک کارگاه برخورد کنیم  بر اساس دستورالعمل ها و از طریق ابلاغیه ها موارد را به اطلاع فرد می رسانیم.

 در ادامه این جلسه منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز ضمن گرامیداشت روز جهانی ایمنی و بهداشت کار به تبیین نظرات خود در زمینه ایمنی در محیط کار و اقدامات پیشگیرانه در خصوص پیشگیری از شیوع ویروس کرونا پرداخت .

 این وبینار با حضور از بازرسان کار  از سراسر کشور برگزار شد.

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۱۴
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید