اخبار

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای: آموزش های فنی و حرفه ای می تواند پیشتاز اجرای برنامه های همکاری بلند مدت بین ایران و چین باشد

گسترش روابط در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای بین ایران و چین
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در نشست مشترک توسعه همکاری های حوزه آموزش های فنی و حرفه ای ایران و چین گفت: آموزش های فنی و حرفه ای می تواند پیشتاز اجرای برنامه های همکاری بلند مدت بین دو کشور باشد.
به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور "علی اوسط هاشمی" در نشست با "چانگ هوا" سفیر جمهوری خلق چین با اشاره به قدمت رابطه ایران و چین  گفت: سند اخیر همکاری دو کشور ، هدف گذاری  25 ساله را در نظر گرفته است که نشانگر ارتباط هدفمند، پایدار و همه جانبه است و می تواند برای دوکشور فرصت ارزشمندی باشد.
وی خاطر نشان کرد: مبادله تجارب و هم افزایی داشته های دو کشور می تواند در این مسیر به دو طرف بسیار کمک کند و راه را برای دستیابی به اهداف بزرگی که در چارچوب اسناد بین دو کشور ترسیم شده است، تسهیل کند.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت: امیدواریم که این نوع روابط، خود را در زمینه های آموزش و توانمندسازی جامعه برجسته تر نشان دهد، تا آثار آن فراگیر و در لایه های مختلف جامعه دیده شود، زیرا امروز آموزش فنی و حرفه ای و دستیابی به مهارت و نائل شدن به جامعه توانمند، آرزوی مردم هر کشوری است.
وی افزود: از جمله آثار روابط دوجانبه که بُعد مردمی خواهد داشت توجه به حوزه مهارت، آموزش وتوانمند سازی است که می تواند هویت زا و موقعیت دهنده باشد و اشتغال فراگیر را نوید دهد.
هاشمی تاکید کرد : در این راستا سعی کرده ایم که با بخش های غیردولتی در رابطه با مهارت آموزی ارتباط برقرار کنیم و با این هدف با انجمن دوستی ایران و چین جلساتی داشته ایم تا بتوانیم بخش های مردمی در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای را پشتوانه اهداف دو دولت قرار دهیم.
وی افزود: در راستای یادداشت تفاهم دو کشور ایران و چین که در سال 1391 بین وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی ایران  و وزارت منابع انسانی و تامین اجتماعی چین منعقد شده است آماده ایم با ایجاد کارگروهی مشترک در بخش آموزش فنی و حرفه ای جریان متفاوتی ایجاد کنیم.
هاشمی با بیان اینکه چین تجارب خوبی در خصوص کسب مهارت و توزیع مهارت در لایه های مختلف جامعه خود از مشاغل خانگی تا کارخانه داشته است گفت: چین به نوعی مهارت از خانه تا کارخانه و از خانه تا بازار یک رویکرد ارزشمند بوده که در این راستا موفق بوده و ما مایل به تبادل تجارب بین دو کشور هستیم.
وی اظهار داشت: مسئولیت آموزش های مهارتی در کشور ایران برعهده سازمان آموزش فنی و حرفه ای است که تدوین استاندارد، آموزش و ارتقای مهارت در صلاحیت این سازمان است.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به مسابقات آتی جهانی مهارت که در شانگهای چین برگزار خواهد شد گفت: ایران از سال 1975 تجربه حضور در مسابقات جهانی مهارت را دارد و از این طریق آماده تبادل تجربیات بین دو کشور هستیم و آماده ایم در مسابقات حوزه نفت و گاز که سال آینده در کشور چین برگزار می شود، با توجه به تجارب خوب ایران در این حوزه مشارکت و همکاری کنیم.
هاشمی همچنین از آمادگی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برای همکاری در زمینه "تدوین استانداردهای مهارتی "خبرداد و گفت: در این زمینه نیز می توانیم همکاری های خوبی داشته باشیم.
 
همکاری های مشترک ایران و چنین در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای گسترش می یابد
 
در این نشست "چانگ هوا"، سفیر جمهوری خلق چین نیز با اشاره به رابطه عمیق پنجاه ساله بین ایران و چین گفت: دو کشور ارتباط خوبی با هم دارند و همواره در مسیر توسعه از یکدیگر حمایت داشته اند و همکاری دو کشور از زمان همه گیری کوید19 بیشتر شده است.
وی گفت: همکاری در زمینه منابع انسانی بخش مهمی از روابط دو جانبه است و در سال 2016 دو کشور دراین زمینه با هم گفت و گوهایی داشته اند و در این راستا یاداشت تفاهمی امضا شده است.
وی افزود: بعد از امضای این تفاهم نامه، همکاری دو کشور در زمینه آموزش های فنی و حرفه ای افزایش پیدا کرده است و کارمندان بخش دولتی، مسئولین شرکت ها و مهندسان ایرانی با سفر به چین از آموزش های مهارتی برخوردار شده اند.
چانگ هوا با اشاره به برگزاری پروژه آموزشی مهندسان که در چارچوب سازمان همکاری شانگهای برگزار می شود گفت: آمادگی داریم از مهندسان ایرانی در حوزه هوش مصنوعی برای مشارکت و همکاری در این پروژه استفاده کنیم.
وی در خصوص توسعه همکاری های مشترک در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای اظهار امیدواری کرد.
۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید