اخبار

کلانی در مراسم افتتاح متمرکز 52 طرح تعاونی استان اصفهان همزمان با افتتاح 268 طرح در سراسر کشور:

تقویت فرهنگ کار گروهی، عامل تحقق اهداف بخش تعاون

تقویت فرهنگ کار گروهی، عامل تحقق اهداف بخش تعاون
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان مهمترین عوامل تحقق اهداف بخش تعاون را تقویت فرهنگ کار گروهی و مشارکت دادن مردم در اقتصاد عنوان کرد.

در مراسم افتتاح همزمان 268 طرح  تعاونی در سراسر کشور و تجلیل از تعاونی های برتر که به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار شد؛ کامران کلانی  ضمن تبریک هفته تعاون به تعاون گران  کسب عنوان "تعاونی برتر" را به  منتخبین ملی و استانی شانزدهمین جشنواره تعاونی های برتر تبریک گفت.

وی ادامه داد: اگرچه سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی سهم قابل قبولی نیست و با  اسناد بالا دستی تناسبی ندارد ولی تعاونگران، جهادگران خط مقدم جهاد اقتصادی به ویژه در شرایط تحریم  هستند.

  کلانی با بیان اینکه بخش تعاون به عنوان یکی از سه بخش اصلی اقتصاد در نظرگرفته شده و سهم آن در اقتصاد ملی 25 درصد دیده شده  اظهار داشت:  همه ما در سطح کشور  به دنبال  افزایش مشارکت بخش تعاون در اقتصاد بوده ایم  تا بدین وسیله سرمایه های خرد مردمی  را در شکل دادن یک چهارم  اقتصاد کشور بسیج کنیم،  ثروت را به صورت عادلانه توزیع کنیم و عدالت اجتماعی را در کشور مستقر کنیم.

 وی در ادامه گفت: علی رغم همه برنامه های پیش بینی شده یکی از مهمترین دلایل عدم  تحقق اهداف بخش تعاون، دولتی بودن اقتصاد در سطح کشور است.

کلانی با اشاره به پنج اصل "مردم محوری"،  "عدالت محوری"، "دانش بنیانی"،  "برون زایی" و "درون گرایی"   در اجرای سیاست های  اقتصاد مقاومتی  مورد تاکید  مقام معظم رهبری  گفت:  متاسفانه ما در بعد مردم محوری اقتصاد دستاورد  قابل توجهی نداشته ایم.

 این مقام مسئول عامل  موفقیت کشور های پیشرفته را مشارکت دادن مردم در اقتصاد دانست و عنوان کرد:  در دنیای پیشرفته امروزی مدیریت نهادهای اقتصادی به مردم واگذار شده و بار تصدی گری از دوش دولت برداشته شده و دولت ها  با فراغ بال بیشتری به برنامه ریزی و سیاستگذاری می پردازند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان عدم پرداختن به فرهنگ کار گروهی را عامل دیگر عدم تحقق اهداف بخش تعاون، در کشور عنوان کرد و ادامه داد: لازم است دولت برای فرهنگ سازی کارگروهی در سطح جامعه برنامه ریزی کند تا دموکراسی اقتصادی حاصل شود.

این مقام مسئول در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه تعاون نیز گفت:  در دولت یازدهم و دوازدهم  نگاه علمی تری به بخش تعاون معطوف شده و در بخش فرهنگ سازی و آموزش مراکز نوآوری تعاون و اندیشکده تعاون ایجاد شده است.

 

کلانی در خصوص  تقویت نهادهای مدنی بخش تعاون به افزایش  سرمایه بانک توسعه تعاون، به میزان هزار میلیارد تومان، و افزایش 200 میلیارد تومانی اعتبار صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون اشاره کرد و گفت:  خطوط اعتباری تعاونی های مسکن، جوانان، بانوان و تعاونی هایی که در حوزه مهار کرونا  فعالیت کرده اند از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام شده است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه جتماعی استان اصفهان  همچنین گفت: طبق آمار  میزان تسهیلات بانک توسعه تعاون در سال 99 نسبت به سال 96، سه برابر شده است.

استان اصفهان رتبه دوم تعداد تعاونی های توسعه و عمران در کشور

کلانی  ادامه داد:  گسترش تعاونی های توسعه  عمرانی  از دیگر اقداماتی است که به صورت جدی در دستور کار دولت است و استان اصفهان از لحاظ تعداد  تعاونی های توسعه و عمرانی رتبه دوم را در سطح کشور دارد.

وی همچنین گفت: در تلاش هستیم  در شهر اصفهان تعاونی توسعه عمران  ایجاد کنیم و برای این کار لازم است بیس از 10 هزار نفر از جمعیت ساکن، شاغل و یا متولد شهر اصفهان  یعنی حدود نیم درصد جمعیت شهر اصفهان در این تعاونی عضو شوند.

 وی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه شفافیت در بخش تعاون گفت:  راه اندازی سامانه جامع هوشمند تعاون اقدام مناسبی است که در بخش تعاون انجام شده و اتصال  سامانه  جامع ثبت شرکت ها به سامانه جامع هوشمند  نیز  دستاورد  ارزشمند دیگری است که در  هفته تعاون امسال انجام خواهد شد و موجب کاهش طول دوره زمانی ثبت شرکت تعاونی خواهد شد.

اصفهان همواره از لحاظ میزان اشتغال   و سرانه اشتغال جزو 5 استان برتر کشور بوده است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان  همچنین گفت: 5 درصد از کل تعاونی های فعال کشور در استان اصفهان مستقر هستند و  4 درصد از میزان اشتغلزایی تعاونی های کشور به استان اصفهان اختصاص دارد.

 این مراسم در شرکت تعاونی لوتوس ماشین آسیا واقع در شهرک صنعتی شهرستان نجف آباد برگزار شد و علاوه بر افتتاح نمادین این شرکت تعاونی همزمان با  افتتاح متمرکز 268 طرح تعاونی در سراسر کشور  از "تعاونی کیا پلیمر آروند"  به عنوان تعاونی برتر ملی ، "تعاونی بهداشتی درمانی نسیم سلامت سپاهان" به عنوان تعاونی شایسته تقدیر ملی و 11 تعاونی برتر استانی و 7 تعاونی شایسته تقدیر استانی تجلیل شد.

 برای دیدن گزارش تصویری تجلیل از تعاونی های برتر کلیک کنید

 

۱۶ شهریور ۱۴۰۰ ۱۹:۴۲
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |
Loading

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید