اخبار

نرخ بیکاری در اصفهان تک رقمی است/ ارتقا شش پله ای رتبه شاخص و بهبود فضای کسب و کار استان

نرخ بیکاری در اصفهان تک رقمی است/ ارتقا شش پله ای رتبه شاخص و بهبود فضای کسب و کار استان
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: نرخ بیکاری در استان اصفهان از 11.9درصد در فصل بهار ۹۹ به 8.9 درصد در بهار ۱۴۰۰ رسید.

 به گزارش خبرگزاری ایلنا کامران کلانی در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: نرخ بیکاری فصلی اصفهان تک رقمی است و از  ۱۱و ۹ درصد در فصل بهار سال گذشته به هشت و ۹ درصد در فصل بهار امسال رسید، اما نرخ کشوری هشت و هشت درصد است و ما یک دهم درصد بیشتر از آن هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر سه هزار و ۳۹۹ تعاونی فعال در استان اصفهان وجود دارد که شامل پنج درصد تعاونی‌های فعال کشور است با سهم اشتغال  ۵۳ هزار و ۴۲۹ نفر معادل سه درصد اشتغال کشور .از سال گذشته تا کنون نیز ۱۲۱ تعاونی در اصفهان با اشتغال ۲۱۷۲ نفر تاسیس شده است.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تصریح کرد: اصفهان از نظر تعداد تعاونی فعال و اشتغال زایی تعاونی ها در یک دهه اخیر جزو پنج استان برتر کشور بوده است. 

کلانی تصریح کرد: در حالی که قرار بود طبق برنامه توسعه پنجم سهم تعاونی‌ها در اقتصاد کشور ۲۵ درصد باشد، این رقم یک پنجم مصوبه و حول و حوش ۵ درصد است.

وی افزود: این درحالی است که در کشورهایی با اقتصاد قوی مانند چین، آمریکا، آلمان و فرانسه تعاونی ها سهم قابل توجهی در اقتصاد دارند.

مدیر کل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تصریح کرد اضافه کرد: وقتی همه منابع، زیرساخت ها، حمل و نقل، تولید و مواد اولیه در اختیار دولت است چگونه می توان انتظار داشت که تعاونی ها ۲۵ درصد در اقتصاد سهم داشته باشند؟

 کلانی تاکید کرد: اگر بخش تعاون ما خوب کار نکرده است، مقصر دولت های مستقر در کشور بودند که منابع و امکانات را به بخش خصوصی و تعاونی ها اختصاص ندادند.

وی با اشاره به چابک و سبک سازی دولت یادآور شد: در کشورهای پیشرفته با رشد اقتصادی بالا شاهد سبک و چابک سازی دولت هستیم به طوری که بخش خصوصی و تعاونی ها نقش پررنگ تری در اقتصاد دارند.

مدیرکل کار تعاون و رفاه اجتماعی استان اصفهان اظهار داشت:  لازم است روی فرهنگ تعاون و اقتصاد کار فرهنگ سازی کنیم و اقتصاد را از بخش دولتی به تعاونی‌ها و بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی ادامه داد: در اصفهان با کمبود نیروی ماهر مواجه هستیم و این موضوع شرایط کار را برای تعاونی ها و بخش تولید با مشکل روبرو کرده است. با این حال تلاش کردیم تا با همکاری فنی حرفه ای استان نیروی ماهر کار در رشته های مختلف انجام دهیم؛ در ابتدا رشته تعمیرکار ماشین سواری با جذب نیروهای دوره دیده در دستور کار قرار گرفت. 

کلانی با اشاره به ایجاد شرکت توسعه و تعاون عمران اصفهان گفت: عضویت کارگران شاغل در اصفهان در شرکت توسعه و تعاون عمران کار بزرگی خواهد بود که به زودی انجام می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: از مشکلات انباشته ای در تعاونی‌های مسکن خبر داد و افزود: نبود شفافیت سبب این مشکلات بوده و از یک سال و نیم پیش سامانه هوشمند تعاون را راه اندازی کردیم تا ارائه خدمات از ۷۰ روز به هفت روز کاهش یابد. بدین ترتیب با همکاری اداره ثبت شرکت ها و نظارت الکترونیکی ثبت تعاونی ها در کوتاهترین زمان و بدون اعمال سلیقه شخصی صورت می گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان اضافه کرد: در هفته تعاون ۲۰۸ طرح  در استان به بهره برداری رسید که سهم اصفهان با اشتغال ۵۳۵ نفر و سرمایه ۱۲۲ میلیارد تومانی قابل توجه بود.

وی به مهاجر پذیر بودن استان اصفهان اشاره کرد و افزود: سر ریز مهاجر و نیروی کار ۶ استان به اصفهان می آید با این وجود اقدامات مناسبی انجام شد و با توجه به کاهش روند ابتلا به کرونا شاهد کاهش نرخ بیکاری هم بودیم.

کلانی ادامه داد: به طوری که توانستیم رتبه اصفهان در شاخص و بهبود فضای کسب و کار را ارتقا ببخشیم؛ رتبه اصفهان از ۲۶ در اسفند ۹۸ به ۱۴ در سال ۹۹ رسید و در حال حاضر در رتبه هشتم قرار داریم. این موضوع اتفاقی نیست و برای آن برنامه ریزی شده است .

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی اصفهان گفت: در حال حاضر عملکرد استان های مرکزی، سمنان و اصفهان در شرایط کرونا و تحریم و مشکلات اقتصادی در ایجاد و حفظ اشتغال از همه بهتر بوده است.

وی یادآور شد: جدا از همکاری با فنی حرفه ای و آموزش دوگانه برای تربیت نیروی ماهر امکان اشتغال دانشجویان دانشگاه آزاد به صورت پاره وقت در قالب گذراندن واحد درسی را نیز فراهم کردیم.

خبرگزاری ایلنا-  گزارش نشست خبری 

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ۱۱:۰۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید