اخبار

کاهش ۳۰ در‌صدی حوادث ناشی از کار در شهرستان آران و بیدگل

کاهش ۳۰ در‌صدی حوادث ناشی از کار در شهرستان آران و بیدگل
رئیس اداره تعاون، کار رفاه اجتماعی شهرستان آران و بیدگل از کاهش 30 درصدی حوادث ناشی از کار در این شهرستن خبر داد.

حسن اربابی در حاشیه مراسم بزرگداشت روز کارگر افزود: سال گذشته بیش از ۸۹ گزارش حوادث ناشی از کار جهت بررسی و اعلام نظر کارشناسان به ثبت رسید و  در مقایسه با سال ۹۹، چهل درصد کاهش یافت.

وی افزود:کاهش حوادث ناشی از کار به دلیل همکاری شرکت های تولیدی و صنعتی و  نهادهای های مختلف و فعالیت کمیته ایمنی کارگاه ها در کنار پایش های مستمر واحد بازرسی اداره کار نیز در این حوزه بوده است.

مدیر  تعاون ،کار و رفاه اجتماعی شهرستان آران وبیدگل اضافه کرد: شهرستان آران و بیدگل  طی سال گذشته اطلاعات یک هزار و ۲۲۵ نفر از متقاضیان بیمه بیکاری را که به دلایل مختلف نظیر  تعطیلی شرکت های تولیدی و یا تعدیل نیرو جهت راستی آزمایی و تحقیق ثبت کرده است.

وی تاکید کرد:در فروردین ماه سال جاری ۴۲۶ درخواست استفاده از بیمه بیکاری به این اداره اعلام شده و ۸۴ نفر از این تعداد را به سازمان فنی و حرفه به منظور فراگیری مهارت های شغلی  و آموزش های مورد نیاز صنایع   معرفی شده است.

اربابی افزود: با اقدامات موثر و و فعالیت کارشناسان هیات های حل اختلاف و تشخیص  این اداره از مجموع ۹۱۷ پرونده متشکله در هیات های تشخیص و ۲۲۶ پرونده واصله به هیات حل اختلاف ۴۶ درصد آنها با تلاش و پیگیری های نمایندگان اداره کار،کارفرما و کارگر منجر به صلح و سازش شده است. 

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان آران و بیدگل  در ادامه با اشاره به آسیب های اجتماعی،فرهنگی و امنیتی حضور بی ضابطه اتباع خارجی در شهرستان  گفت: باید با برنامه ریزی اقدامات مناسبی در این حوزه انجام دهیم،چرا در حال حاضر بسیاری از فرصت های شغلی منطقه توسط نیروی کار اتباع تصاحب می شود.

وی تاکید کرد:  به دلیل پایین بودن دستمزد دریافتی توسط کارگران خارجی و همچنین  عدم نیاز این گروه به بیمه و سایر مزایای قانون به کارگیری آنها در حال ازدیاد است و ضروری است مشکلات و تهدیدات اتباع خارجی توسط مسئولان امر جدی گرفته شود.

وی با بیان اینکه نباید منتظر باشیم تا جرمی رخ دهد و سپس به فکر درمان و رفع آن باشیم خاطر نشان کرد: بازنده اصلی بابت حضور کارگران خارجی و غیر بومی در شهرستان ۳۰۰۰کارگر ساختمانی است که متاسفانه بزرگترین مشکل پیش روی آنها استفاده از بیمه تامین اجتماعی بود و همچنان بعضی از آنها به دلیل عدم تخصیص سهمیه های جدید  بلاتکلیف هستند.

اربابی از بیکاری به عنوان یکی از مشکلات و دغدغه های اجتماعی کشور  یاد کرد که قشر تحصیل کرده فاقد مهارت  بیشتر تحت الشعاع آن قرار گرفته و افزود: شرایط کار و تولید شهرستان بیشتر در حوزه فرش ماشینی و صنعت  نساجی است و یافتن شغل مناسب و متناسب با رشته تحصیلی جوانان دشوار است.

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی آران و بیدگل ضمن اشاره به طرح ساماندهی کارگران ساختمانی شهرستان گفت:برنامه ریزی شده تا برای ۱۲۰۰ کارگر فاقد بیمه تمهیداتی اندیشیده شود تا در مباحث درمان و بیمه با مشکلی مواجه نباشند.

اربابی با بیان اینکه حضور اتباع بیگانه سبب شده صنعت ساختمان سازی به طور کامل در  دست آنها باشد تصریح کرد: وجود  نیروی کار خارجی باعث به کار گماردن این کارگران در صنعت ساخت و ساز شده و اعمال سلایق شخصی در ساخت و ساز ها زنگ خطر فراموش شدن نمادهای محلی و قدیمی شهرستان را به صدا درآورده است.

وی ابراز کرد: سال گذشته بیش از ۱۸ میلیارد ریال تسهیلات در راستای اشتغال توسط بانک های عامل و با معرفی این اداره پرداخت شد و این در شرایطی است که تعداد اشتغال شهرستان بیش از میزان تعهدات ابلاغی است.

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان آران و بیدگل اظهار کرد: برای نیل به  اهداف ایده آل مبنی بر  رفع کامل بیکاری نیازمند همکاری همه نهاد های اجرایی ،صاحبان ایده و تجربیات ۶۳۰۰کارگر بازنشسته،۱۸۰۰۰نیروی کار فعال  و مدیران شرکت های تولیدی  و صاحبان صنعت هستیم.

اربابی یادآور شد: از طریق همفکری و ایجاد شرایط مناسب می توان از بروز آسیب های اجتماعی و از دست رفتن فرصت های شغلی جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: هر ساله و در ماه فروردین کارفرمایان اقدام به اخراج کارگران خود کرده و پس از افزایش موقتی این  آمار در شهرستان نمودار صعودی بیکاران با معرفی کارگران به شرکت های تولیدی روند کاهشی به خود می گیرد.

اربابی  با بیان اینکه آمار بیکاران شهرستان آران و بیدگل طی چندین سال متولی تک رقمی بوده اذعان داشت: ۱۵ درصد تعداد نیروی کار منطقه را کارگران غیر بومی تشکیل می دهند.

مدیر اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی آران و بیدگل ایجاد مرکز خدمات مشاوره کارآفرینی را برخی از اقدامات در خصوص پیاده سازی اکوسیستم  کارآفرینی شهرستان  برشمرد واظهار کرد: در این راستا سال گذشته در نخستین رویداد ایده های کارآفرینی و اشتغالزای کشور، طرح جوان آران و بیدگلی در بین ۴۲۰۰ ایده جزو ۱۵ایده برتر شناخته شد و توسط  وزیر کار مورد  تقدیر قرار گرفت.

 

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۴:۰۴
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید