اخبار

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان : آمادگی داریم با توسعه مباحث آموزشی با مشارکت اتحادیه‌ها از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کنیم

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان معتقد است سه عامل «سوءمدیریت»، «تورم» و «اعضای تعاونی‌» در نوسان 20 تا 30 درصدی قیمت مسکن مهر اصفهان، بیشترین نقش را ایفا می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان ، مباحث مربوط به اشتغال، تعاون، مسکن مهر، کاریابی‌ها و مواردی از این قبیل مورد توجه بسیاری بوده و از موضوعات مهم اقتصادی اصفهان محسوب می‌شوند.

در همین راستا و با توجه به اهمیت این موضوعات اقتصادی در گفت‌وگویی با حسین باقری رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان به بررسی این مباحث در کلان شهر اصفهان پرداختیم.

به عنوان نخستین سئوال، با توجه به فعالیت‌های انجام شده، در زمینه روابط کار چند پرونده در حال بررسی و پیگیری است؟

باقری: از ابتدای سال جاری تاکنون 4 هزار و 618 شکایت داشتیم که مربوط به مباحثی همچون حقوق و مزایا و به خصوص اصلاح سوابق شغلی و بیمه‌ای است.

در هیئت‌های تشخیص 84 درصد از شکایات رسیدگی شده و رای بدوی ابتدایی صادر شده است.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم، این تعداد شکایات در مقایسه با سال‌های گذشته با چه روندی روبرو بوده است؟

باقری: این قبیل شکایات در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 4.8 درصدی روبرو بوده که البته این میزان رشد شکایات نسبت به میانگین سال‌های گذشته روند کاهشی را نشان می‌دهد.

از موارد مهم در ارتباط با افزایش امنیت در حین کار و کاهش تلفات بحث بازرسی‌های ایمنی است، در ارتباط با نحوه بازرسی ایمنی از واحدهای اقتصادی استان چگونه عمل می‌شود؟

باقری: در مجموع دو نوع بازرسی انجام می‌دهیم، در بازرسی‌های ادواری و عمومی که از واحدهای صنعتی، تجاری، کشاورزی و ... بازدید کرده و در صورت وجود مشکلی که می‌تواند سبب آسیب شود هشدار‌های لازم داده می‌شود، در بحث حقوق و مزایا نیز بازرسی‌هایی انجام می‌گیرد.

نوع دیگری از بازرسی‌های در حال انجام بازرسی‌های ادواری است که اگر شکایتی باشد و یا گزارش خاصی به دست ما برسد پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

 آماری از تعداد این بازرسی‌ها دارید؟

باقری: از ابتدای سال جاری تاکنون یک‌هزار و 860 مورد بازرسی انجام شده است، تعداد 194 مورد حادثه نیز داشتیم که بعد از شکایات انجام شده مورد پیگیری قرار گرفتند.

 

 شاهد آن هستیم که هر از گاهی مشکلات ساختمانی سبب بروز حوادث دلخراشی همچون حادثه ساختمان سپهر می‌شود، چه اقداماتی در راستای کاهش این حوادث شکل گرفته است؟

باقری: در بحث حوادث واحدهای ساختمانی و کارگاه‌های ساختمانی صرفا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول نیست، شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی و سازمان مسکن و شهرسازی نیز در این مورد مسئولیت‌هایی دارند که متاسفانه به خوبی به این مسئولیت‌ها رسیدگی نمی‌کنند.

نیاز است همکاری سازمان‌های مسئول با یکدیگر افزایش یابد تا شاهد وقوع حوادث دل‌خراشی همچون حادثه ساختمان سپهر نباشیم.

 به حادثه ساختمان سپهر اشاره شد، کمی در مورد چرایی وقوع این حادثه توضیحاتی بفرمایید.

باقری: در ارتباط با آن حادثه دل‌خراش با وجود اینکه بازرسان ما، پیش از وقوع حادثه از این ساختمان بازدید کرده بودند و استانداردها در این مکان رعایت شده بود و آسانسور برای حمل نفرات و بالابر برای حمل مصالح و ... تعبیه شده بود، متاسفانه به دلایلی بعد از مدتی آسانسور تعطیل شده و برای حمل و نقل کارگران از بالابر استفاده می‌شد که سبب این حادثه دلخراش شده بود.

البته در این ماجرا مهندس ناظر و کارفرمای ساختمان باید از تخلف و بروز حادثه جلوگیری می‌کردند.

 حالا که از حوادث ناگوار صحبت شد، بد نیست به حادثه تلخ پله برقی احمدآباد نیز اشاره کنیم، در ارتباط با این حادثه چه توضیحی دارید؟

باقری: ببینید به دلیل گستردگی شهر، گاهی اطلاعات کافی به دست ما نمی‌رسد که در کدام نقاط شهر چه اتفاقی در حال رخ دادن است، نمی‌توانیم همه افراد را کنترل کنیم اما لازم است خود اتحادیه‌ها وارد مباحث آموزشی شوند، ما هم آمادگی داریم در مباحث آموزشی با مشارکت اتحادیه‌ها وارد شویم و با آموزش‌های بیشتر از وقوع چنین حوادث ناگواری جلوگیری کنیم.

 آقای باقری یکی از موضوعات مهم در بحث اشتغال مربوط به نوع فعالیت کاریابی‌ها است، فعالیت این نوع مراکز در کلان شهر اصفهان به چه شکل است؟

باقری: بله درست است، در سال 78 بحث مشاغل به مراکز کاریابی محول شد، در شهر اصفهان 17 مرکز کاریابی فعال داریم و این تعداد در استان به بیش از 40 مورد می‌رسد.

این مراکز فرصت‌های شغلی را بررسی کرده و با انطباق شرایط شغلی با ویژگی‌های افراد متقاضی اقدام به معرفی افراد جهت جذب و استخدام می‌کنند.

این مراکز جهت ثبت‌نام و انجام مشاوره مبلغ 13 هزار تومان دریافت می‌کنند، در زمینه معرفی به کار در ازای انعقاد قرار داد یک ساله معادل 50 درصد حداقل حقوق را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند که این مبالغ طبق مصوبات قانونی دریافت می‌شود.

این مراکز کمک زیادی به اشتغال جوانان داشته‌اند اما متاسفانه گاهی اخباری از بروز تخلفات در مراکز کاریابی به گوش می‌رسد، چه اقداماتی در راستای جلوگیری از این تخلفات در حال انجام است؟

باقری: به دو صورت به آنها نظارت داریم، یکی از طریق بازرسی‌های دائم که به صورت ماهانه انجام می‌شود و به مواردی همچون رعایت اولویت‌ افراد در معرفی به کار و ... نظارت می‌کنیم و دیگری نظارت‌های موردی که اگر شکایتی باشد پیگیری می‌شود.

 یکی دیگر از موضوعاتی که در ارتباط با مباحث اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است موضوع تعاونی‌ها و نحوه فعالیت آنها است، اطلاعاتی نیز در این زمینه در اختیار ما بگذارید؟

باقری: در شهر اصفهان 965 تعاونی فعال با بیش از یک میلیون و 280 هزار عضو در حال فعالیت هستند که تعاونی سهام عدالت با بیش از 900 هزار نفر عضو، بزرگ‌ترین تعاونی محسوب می‌شود.

این تعاونی‌ها با تعداد اشتغالی بالغ بر 21 هزار نفر و سرمایه ثبتی بالغ بر 260 میلیارد تومان در بخش‌های مختلفی چون صنعت، خدمات، تامین نیاز و... فعالیت می‌کنند.

 از این موضوع خارج شویم و به یک مسئله مهم بپردازیم، مسکن مهر یکی از طرح‌هایی است که بسیاری را خانه‌دار کرد و به بسیاری امید خانه‌دار شدن داد اما مدتی است شاهد بروز مشکلاتی در اجرای این طرح ملی هستیم، این وضعیت را چگونه تحلیل می‌کنید؟

باقری: بله، مشکلاتی در اجرای پروژه مسکن مهر وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بروکراسی‌های دست‌ و پا گیر و تصفیه حساب مالیاتی اشاره کرد.

پیشرفت‌های فیزیکی در این طرح کامل نیست، از طرفی بعضی زیرساخت‌ها همچون جاده‌ها، آب، برق، گاز و ... در برخی نقاط اجرای این طرح مشکلاتی دارد، نبود مکان‌های آموزشی و بهداشتی مناسب نیز دردسرساز هستند، البته مشکلات شناسایی شده و مسئولان مربوطه با تمام توان در حال برطرف کردن آنها هستند تا هر چه زودتر شاهد خانه‌دار شدن تمام متقاضیان این طرح باشیم.

 با وجود مشکلات موجود، فکر می‌کنید این طرح ملی بالاخره چه زمانی به سرانجام خواهد رسید و تمام متقاضیان به آرزوی خانه‌دار شدن خود می‌رسند؟

باقری: رسیدگی به مشکلات مسکن مهر جز اولویت‌ها است، پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال جاری ساخت بیش از 7هزار و 800 واحد مسکونی به پایان برسد و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده پرونده مسکن مهر اصفهان تا پایان سال 95 جمع شود.

 برخی متقاضیان مسکن مهر مدعی هستند علاوه بر هزینه‌هایی که پرداخت کرده‌اند هزینه‌های بسیار زیادتری از آنها برای تحویل واحدها درخواست شده و از آنها دریافت شده است، دلیل این موضوع چیست؟

باقری: باید بگویم نوسان قیمت واحدهای مسکن مهر بین 20 تا 30 درصد است، اگر قیمت واحدهای مسکن مهر تغییر می‌کند می‌تواند به عوامل مختلفی وابسته باشد، از سوءمدیریت گرفته تا تورم و حتی خود اعضای تعاونی‌ها.

برخی مشکلات ایجاد شده در طول اجرای پروژه مسکن مهر نیز غیر قابل پیش‌بینی بوده‌اند و برای همین هزینه‌های ساخت را کمی غیر قابل منتظره افزایش داده‌اند، در هر حال امیدواریم مشکلات این طرح هر چه زودتر برطرف شود.

۱۳ اَمرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۲۳
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید