اخبار

علی آقا محمدی ‌در همایش تجلیل از فعالان بخش تعاون : اقتصاد ایران از سند چشم‌انداز عقب‌تر است‌

علی آقا محمدی ‌در همایش تجلیل از فعالان بخش تعاون : اقتصاد ایران از سند چشم‌انداز عقب‌تر است‌
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: 62 درصد جامعه ما برای معیشت به پایان ماه چشم دوخته و 30 درصد مابقی نیز خویش­‌فرما هستند که سال­‌هاست اسیر خمودی شده و رشدی تجربه نکرده­‌اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، علی آقامحمدی ظهر امروز در همایش تجلیل از فعالان بخش تعاونی استان با ارائه مطالبی در مورد چشم­‌انداز 1404 و نقش تعاونی در تحقق این چشم‌انداز، گفت: در چشم‌انداز 1404 توجه ویژه­‌ای به منطقه خاورمیانه شده که در مقابل آن در معادلات جهانی از منطقه جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا به‌صورت یک منطقه واحد استراتژیک نام ‌برده می­‌شود و دلیل آن مرکزیت ایران در خاورمیانه و مرکزیت فلسطین اشغالی در جنوب غرب آسیا و شمال آفریقاست و بر اساس پیش‌بینی­‌ها این منطقه حداقل تا 2030 میلادی ناامن­‌ترین منطقه جهان خواهد بود و ضروری است که بدانیم در چه منطقه­‌ای زندگی می­‌کنیم تا هوشیاری برای کنترل آن داشته باشیم، وگرنه در صورت عدم کنترل منطقه، کنترل کشور خود را نیز از دست می­‌دهیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم‌چنین افزود: 9.5 درصد جمعیت، 9 درصد تولید ناخالص و 7.5 درصد صادرات و 6.4 درصد واردات دنیا در مختص این منطقه است و به دلیل وجود همین اعداد قابل‌ توجه، نگاه چشم‌انداز به منطقه، مهم‌تر از نگاه به غرب و سایر مناطق است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ادامه به بررسی وضعیت ایران در منطقه پرداخت و اظهار داشت: از لحاظ سیاسی، امنیتی، علمی و نظامی طبق چشم‌انداز بایستی پیشرفت می­‌کردیم که به لطف خدا صورت گرفت اما در اقتصادی بسیار عقب هستیم و اگر لازم باشد با همین شیب ادامه دهیم در سال 1404 تنها 30 درصد اهداف محقق خواهد شد.

وی افزود: اگر با رشد 8 درصد از سال آتی پیشرفت کنیم 60 درصد و اگر بخواهیم همه اهداف محقق شوند بایستی با رشد 11 درصد مدت باقی‌مانده را طی کنیم.

آقامحمدی با اشاره به رشد متوسط 4.8 درصدی اقتصاد در 40 سال اخیر تصریح کرد: نیازمند تغییر ظرفیت هستیم و اصل 44 و سایر سیاست­‌ها به همین منظور برنامه­‌ریزی شده بود و به‌طور قطع تعاون حلقه اتصال این تغییر ظرفیت است.

وی با اشاره به عربستان و ترکیه به‌عنوان رقیب ایران در منطقه گفت: اگر اقتصاد راه نیفتد نمی­‌توانیم در سال­‌های آتی به مصاف دشمنان منطقه­‌ای خود برویم و از همین رو اقتصاد جهاد است و این تعبیر به همین دلیل از سوی مقام معظم رهبری بیان شده است.

میهمان ویژه همایش تجلیل از فعالان بخش تعاون استان، اقتصاد اصفهان را اقتصادی بزرگ تعبیر کرد و گفت: اصفهان از نظر پولی و تفکر اقتصادی بستر آماده­‌ای دارد اما جریان پول در این شهر هنوز ایستاست و پویا نیست و این پول سیال است که معجزه می­‌کند.

وی هم­‌چنین اشاره­‌ای به سهم 39 درصدی حقوق‌بگیران خصوصی و 23 درصدی حقوق‌بگیران دولتی کرد و تأکید کرد: 62 درصد جامعه ما برای معیشت به پایان ماه چشم دوخته و 30 درصد مابقی نیز خویش­‌فرما هستند که سال­‌هاست اسیر خمودی شده و رشدی تجربه نکرده­‌اند وظیفه ماست که برای ایجاد رشد 8 درصدی، کوچک ماندن را عیب دانسته و پیشرفت کردن را ترویج کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بر احیای سند توسعه بخش تعاون تأکید کرد و گفت: موضوع تعاونی‌های فراگیر اجتماعی موضوعی مغفول است که بعضاً از ترس نداشتن سیستم رأی‌گیری گسترده در جامعه کنار گذاشته ‌شده است. تعاونی در استان اصفهان پتانسیل رشد بالایی دارد زیرا در 12 رشته صنعتی پیشنهادی دولت، در 7 رشته رتبه اصفهان اول است.

آقامحمدی همچنین اظهار داشت: سند چشم‌انداز علمی باید مدنظر تعاونی­‌ها باشد و مهم‌تر از همه این‌که تعاونی­‌ها باید خواسته‌ای مشترک داشته باشند و بزرگان آن­ها حامی ضعیف‌تر­ها باشند تا این بخش تضعیف نشود.

وی همچنین اشاره­‌ای به 400 هزار میلیارد پروژه نیمه­‌تمام دولتی داشت و بیان کرد: بهترین راه در این وضعیت تشکیل تعاونی از سوی پیمانکاران و ایجاد مشارکت جمعی است، کاری که در سایر کشورهای توسعه‌یافته نیز امتحان شده و نتیجه داده است.

۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ۰۸:۲۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید