اخبار

در همایش تجلیل از تعاونی‌های برتر استان مطرح شد رتبه اول اصفهان در ایجاد اشتغال تعاونی / افتتاح 76 طرح تعاونی در سطح استان اصفهان

در همایش تجلیل از تعاونی‌های برتر استان مطرح شد رتبه اول اصفهان در ایجاد اشتغال تعاونی / افتتاح 76 طرح تعاونی در سطح استان اصفهان
اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی در مراسمی از تعاونی‌­های موفق استان اصفهان تجلیل و به صورت نمادین 76 طرح تعاونی استان را افتتاح کرد.

به گزارس روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، رسول زرگرپور ظهر در همایش بزرگداشت روز تعاون گفت: در شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی مشکلات بخش تعاونی مورد بررسی قرار گرفت و در همین جلسه نیز به فعالان این بخش اعلام می­‌کنیم مشکلات‌شان را از طریق اداره مربوطه به شورا ارجاع دهند.

وی افزود: تاکنون مشکلات این بخش به دو مبحث ملی و استانی تقسیم شده که در بحث ملی از سوی نمایندگان محترم استان، اتاق بازرگانی و وزارتخانه­‌ها پیگیری­‌ها صورت گرفته و در بخش استانی نیز به استناد آمار دبیرخانه شورا، 85 درصد از موارد پیشنهادی به اجرا رسیده­‌اند.

استاندار اصفهان به مبحث مالیات ارزش افزوده که هم­‌اکنون در مجلس در حال پیگیری است اشاره و اظهار داشت: به طور هم­‌زمان این موضوع در اتاق ایران نیز در حال بررسی است و اصفهان تنها استانی است که در این مورد نماینده آن برای مشاوره احضار شده است.

زرگرپور بخش تعاون را یکی از مهم‌ترین بخش­‌های اقتصاد کشور قلمداد کرد و گفت: هیچ بخشی مانند تعاون مورد تاکید مقام معظم رهبری نبوده و طبق گفته ایشان سهم آن از اقتصاد بایستی به 25 درصد برسد اما گویا در حال حاضر این عدد بین 5 و 6 درصد است که رضایت بخش نیست و به رغم همه تلاش­‌های قابل تحسین اداره تعاون استان، این بخش در جایگاه خود نیست.

وی با اشاره به اقدامات شورای گفت‌وگو در رفع موانع فعالیت تعاونی­‌ها تصریح کرد: تاکنون 25 مانع اساسی فعالیت تعاونی­‌ها مشخص شده که راهکارهای قانونی برای رفع آن­ها اندیشیده و در حال پیگیری هستیم.

زرگرپور با بیان اینکه 6 هزار تعاونی ثبت شده در استان وجود دارند که 3 الی 4 هزار واحد آن به طور کامل از دور فعالیت خارج شده‌اند، تصریح کرد: چرا نیمی از تعاونی­‌های استانی هم‌چون اصفهان باید از دور خارج شوند، شاید برخی از این واحدها از ابتدا ماهیتی کاغذی داشته­‌اند و برخی نیز اشکالات قانونی داشته اما برای مابقی پیشنهاد کرده­‌ایم کارگروه تسهیل فعالیت تعاونی­‌ها تشکیل شود تا بتوان آن­ها را مجددا فعال کرد.

استاندار اصفهان هم­چنین اشاره­‌ای به بررسی مشکل 485 پرونده در ستاد تسهیل تولید داشت و گفت: انتقاد ما به بخش تعاون این است که چرا حتی یک مورد تعاونی نیز برای رفع مشکل خود به این ستاد رجوع نکرده است.

وی در مورد برنامه­‌های آتی استانداری در بخش تعاون نیز اظهار داشت: دو ماه قبل با وزارتخانه تفاهم‌نامه­‌ای برای کمک به تعاونی­‌ها امضا شد و با توجه به تقدس کار تعاونی بایستی به طور کافی به این بخش پرداخت؛ کسری قانونی در حمایت از تعاونی وجود ندارد و برای اجرای بهتر قوانین جدیت بیشتری لازم است.

زرگرپور در ادامه افزود: دو محور گردشگری و علم و فناوری به عنوان محورهای توسعه استان انتخاب شده­‌اند و ورود به حوزه اقتصاد دانش­‌بنیان نیز در این امر راه‌گشاست، بر اساس آمارها از 500 شرکت دانش­‌بنیان اصفهان تنها 14 عدد تعاونی هستند و حاضریم امکانات مناسبی در شهرک علمی و تحقیقاتی به تعاونی­‌ها دهیم تا نیمی از شرکت­‌های دانش­‌بنیان استان تعاونی شوند.

استاندار اصفهان در پایان گفت: در گردشگری نیز کار انجام نشده بسیار است که تعاونی­‌ها می­‌توانند به آن ورود کنند و متاسفانه 50 طرح پیشنهادی گردشگری حتی یک متقاضی تعاونی نیز نداشت.

۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ۰۸:۳۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید