اخبار

در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد رسیدگی به مشکلات بخش تعاون سرعت گیرد / بهبود نسبت مصارف به منابع بانک­‌های استان اصفهان

در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد رسیدگی به مشکلات بخش تعاون سرعت گیرد / بهبود نسبت مصارف به منابع بانک­‌های استان اصفهان
در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که پیش از ظهر امروز در محل اتاق بازرگانی استان اصفهان تشکیل شد، به دو موضوع مشکلات بخش تعاون و گزارش دبیر کمیسیون هماهنگی امور بانک­‌های استان رسیدگی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، دستور کار جلسه این ماه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در محل اتاق بازرگانی استان تشکیل شد؛ رسیدگی به دو موضوع مشکلات بخش تعاون و گزارش دبیر کمیسیون هماهنگی امور بانک‌های استان بود.

رسول زرگرپور استاندار اصفهان در این جلسه گفت: مساله اصلی در دوره پساتحریم این است که بدانیم هر هیئت خارجی که وارد استان می­‌شود باید با کدام نهاد مذاکره کند و چه مسائلی در زمان حضور آن هیئت پیگیری شود.

وی افزود: از همین رو در جلسات قبل شورا مقرر شد مجموعه­‌ای از طرح‌­ها که امکان سرمایه­‌گذاری خارجی در آن وجود دارد آماده کنیم که هر کدام با مشخصات کامل قابل ارائه به سرمایه‌­گذاران بوده و دارای اولویت‌بندی نیز باشند.

استاندار اصفهان با اشاره به شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در استان اظهار داشت: اگر سرمایه­‌گذاران خارجی بر کار خود اصرار داشته باشند که تاکنون نیز چنین بوده در صورتی که برجام بدون مشکل و مطابق با نظر مقام معظم رهبری تصویب شود، اصفهان فرصتی طلایی برای استفاده پیدا خواهد کرد که نیازمند آمادگی برای افزایش منافع استان از این فرصت است.

زرگرپور با ارائه گزارشی از وضعیت منابع و مصارف بانک­‌های استان نیز گفت: پیشتر اعلام کرده بودیم که منابع بانکی و سپرده‌­ها از استان خارج می­‌شوند و در پایان سال 92 از 36 هزار میلیارد تومان سپرده استانی 52% آن در استان سرمایه­‌گذاری شده بود که این اعداد برای سال 93، 84% از 52 هزار میلیارد گزارش شده است.

وی ادامه داد: نیمی از این مبالغ را به طور کامل شناسایی کردیم اما محل صرف نیم دیگر آن هنوز مشخص نیست. نسبت مصارف به منابع در بانک­‌های دولتی 120 و بانک­های خصوصی 52 درصد گزارش شده است.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه بانک­‌ها آمار و ارقام را درست و مطلوب گزارش می­‌دهند تصریح کرد: مشکل شناسایی محل صرف این مبالغ است و پس از بررسی مشخص می­‌شود حجمی از این مبالغ در شرکت­‌های زیر مجموعه سرمایه‌­گذاری شده و این مسئله­‌ای است که مقامات دولتی و مقام معظم رهبری چندین بار آن را تذکر داده­‌اند.

زرگرپرو تصریح کرد: البته علت آن نیز کاملا مشخص است، سود زیرمجموعه­‌های بانکی زیان عملیات بانکی را پوشش می­‌دهد و بانک‌ها به ناچار برای گریز از زیان، اقدام به صرف منابع در زیر مجموعه­‌ها می‌­کنند که البته به لطف خدا این موضوعات در استان رو به بهبود است.

در ادامه جلسه، مستندات قانونی موانع و راهکارهای پیشنهادی کمیته کارشناسی شورا مورد بحث و بررسی اعضای شورا قرار گرفت که مهمترین آن­ها مشکلات شرکت­‌های توسعه عمران شهرداری در واگذاری‌­های دولتی زمین و ملک، مزایده‌­ها و مناقصه‌­ها، مدارک تحصیلی اعضای هیات مدیره تعاونی­‌ها، اولویت‌دهی به تعاونی­‌ها در فعالیت­‌های اقتصادی، همکاری شوراهای شهر و تعاونی‌ها، بیمه بافندگان فرش و مشکلات آن­ها با تامین اجتماعی بود.

بخش دوم جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان به بررسی وضعیت اجرائی شدن مصوبات امور بانکی اختصاص داشت که بر این اساس مجموعا 47 درصد مصوبات ملی اجرا شده و 35 درصد اجرا نشده گزارش شد که مابقی مصوبات نیز در دست اجرا اعلام شدند. مصوبات استانی نیز بر اساس گزارش اعلامی، 91 درصد به اجرا رسیده‌­اند.

سید عبدالوهاب سهل‌آبادی؛ رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان در این جلسه با اشاره به مشکلات موجود در نظام بانکی و تعامل آن با تولید، گفت: در این شورا و همچنین ستاد تسهیل، تصمیمات به‌خوبی اتخاذ می­‌شود اما بعضاً در اجرا به دلیل موانع موجود متوقف می­‌شود. مشکل سود بر معوقات و وجه التزام و استمهال بدهی­‌ها تنها پایان حیات صنایع را به تعویق می­اندازد.

حجت‌الاسلام ناصر موسوی‌لارگانی؛ رئیس مجمع نمایندگان استان نیز در این رابطه گفت: فشار بانک­‌ها به صنایع، بر بیکاری می‌افزاید و مضاف بر جلوگیری از ایجاد مشاغل جدید، فرصت‌­های شغلی موجود را نیز به خطر می‌­اندازد و در این موضوع باید کاری انجام داد.

مشکل تأمین سرمایه در گردش صنایع، اموال مازاد بانک­‌ها، بازگشایی مجدد LC داخلی و لزوم گسترش نظارت بانک­‌ها برای کنترل صرف تسهیلات در حوزه تولید ازجمله موارد پیشنهادی اعضای شورا اعم از نمایندگان استان، نمایندگان بخش‌­های تعاون، قوه قضاییه، اصناف و بخش خصوصی در این جلسه بود.

۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ۰۹:۰۶
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید