اخبار

جداسازی تعاونی‌های فعال از غیرفعال در اصفهان/ تعاونی‌ها رقابت‌پذیر شوند

جداسازی تعاونی‌های فعال از غیرفعال در اصفهان/ تعاونی‌ها رقابت‌پذیر شوند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: تا پایان سال شرکت‌های تعاونی فعال را از غیر‌فعال جدا می‌کنیم تا آماری دقیق‌ از تعاونی‌های استان در دست باشد.

غلامعلی قادری در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه اصفهان با تبریک هفته تعاون اظهار کرد: تعاون در لغت به معنای یاری ‌نمودن، کمک و انجام کارها به صورت گروهی است.
وی ادامه داد: احادیث زیادی از بزرگان دین در ارتباط با تعاون وجود دارد، تعاون از بعد اعتقادی دارای جایگاه والایی است، در قوانین کشور نیز به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است، اقتصاد کشور بر سه محور استوار است که یکی از این محورها تعاون است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان بیان کرد: در سیاست‌های اصل 44 معادل 25 درصد اقتصاد کشور در بخش تعاون پیش‌بینی شده و 20 درصد از مشاغل کشور به تعاون اختصاص پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب نیز تأکید ویژه‌ای بر روی موضوع تعاون دارند، تصریح کرد: امروز بالغ بر 2 میلیون و 600 هزار تعاونی در سراسر دنیا وجود دارد و بیش از 100 میلیون شغل از طریق تعاونی‌ها ایجاد شده است و طبق آمارها 12 درصد مشاغل دنیا در بخش تعاون است.
قادری با اعلام اینکه در تحقق برنامه‌های مرتبط با تعاون در چشم‌انداز کمی ضعیف عمل شده است، افزود: باید نرخ رشد اقتصادی کشور افزایش یابد تا در چشم‌انداز 1404 به اهداف تعیین‌شده دست ‌یابیم و بخش تعاون در تحقق این اهداف می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند، باید تلاش کنیم نرخ رشد اقتصادی کشور را به 8 درصد برسانیم تا به اهداف چشم‌انداز دست پیدا کنیم.
وی گفت: توجه به شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان از اولویت‌های ماست، روز گذشته نیز مراسم تجلیل از تعاونی‌های برتر استان برگزار شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان افزود: استان اصفهان از لحاظ تعداد طرح‌های تعاونی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است و از نظر میزان سرمایه‌گذاری با سرمایه‌گذاری بیش از 305 میلیارد تومان رتبه دوم کشور بعد از استان تهران را دارا است.
وی بیان کرد: تهیه و تدوین بسته توسعه بخش تعاون استان انجام شد، مباحثی نیز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی صورت گرفته و 25 راهکار در ارتباط با تعاون در آن شورا در حال بررسی است که 12 مورد آن به تصویب رسید، تفاهم‌نامه‌ای نیز بین استانداری اصفهان و وزارت تعاون برای توسعه همکاری‌ها امضا شد.
قادری بیان کرد: دولت با بررسی مشکلات بخش تعاون طرحی تحت عنوان تحول بخش تعاون با ابلاغ سیاست‌های هفت‌گانه به استان‌ها ابلاغ کرد که یکی از راهبردها توسعه فرهنگ تعاون است.
وی گفت: یکی از مشکلات بخش تعاون مربوط به تسهیلات است، بانک توسعه تعاون به عنوان تنها بانک تخصصی تعاون است که امیدواریم اعتبارات این بانک افزایش یابد تا شاهد رشد بخش تعاون باشیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان ادامه داد: نیاز است شرکت‌های تعاونی رقابت‌پذیری خود را افزایش دهند و فعالیت‌های خود را شفاف کنند.

وی اضافه کرد: تا پایان سال شرکت‌های تعاونی فعال را از شرکت‌های غیرفعال جدا می‌کنیم تا آماری دقیق از تعاونی‌های استان در دست باشد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۴ ۰۸:۵۳
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید