اخبار

کارگاه یک روزه آموزشی حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری در استان اصفهان برگزار شد

کارگاه یک روزه آموزشی حمایت از مشاغل  و بیمه بیکاری در استان اصفهان برگزار شد
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در این همایش با اشاره به ظرفیت استان اصفهان گفت: اگر برای استان اصفهان دو روی سکه در نظر بگیریم معمولاً اصفهان یک استان برخوردار است و رتبه اول را در فرآورده های دامی، تولید فولاد، رتبه اول سنگ های تزئینی وصنایع دستی وغیر را در سطح کشوردارد.

قادری ادامه داد: روی دوم این سکه با استانی مواجه هستیم که نرخ بیکاریش دو، نیم درصد از معدل بیکاری کشور بالاتر است. 
وی افزود: استان اصفهان به لحاظ حضور اتباع بیگانه خصوصاً افاغنه همواره رتبه سوم کشوری راداشته است که از یک طرف برای ما فرصت است و از طرفی تهدید محسوب می شود .
قادری با بیان اینکه اصفهان صنعتی ترین و کارگری ترین استان است اظهار داشت: ده درصد از واحدهای تعطیل شده کشور براساس آمار متعلق به استان اصفهان است و بالغ بر 300 واحد مشکل دار داریم که بین یک تا 7 ماه حقوق معوقه طلب دارند.
وی همچنین گفت: سال گذشته در شرایط رکود اقتصادی تعدیل قابل توجهی نیروی انسانی داشتیم اما به رغم همه مشکلات درسال 94 بالغ بر150 جلسه کمیسیون کارگری تشکیل دادیم. 
بنابراین لازم است استان اصفهان را با استانهای دیگر مقایسه نکنید
اصفهان رابا مشکلات خودش مقایسه کنید
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: برای رفع مشکل اگر تنها یک مصوبه ملی داشته باشیم میتوان امیدوار بود که بخش عمده ای از مشکلات تولید داخلی حل خواهد شد.
وی افزود: به طور مثال در ابتدای امر می توان تمام بیمارستان های دولتی و غیره که از لباس فرم استفاده می کنند ملزم به استفاده از پارچه های داخلی کرد تا مشکل کارخانجات نساجی اصفهان حل شده و خطتولید ها راه اندازی شوند.
قادری با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر ستون فقرات اقتصاد تولید واشتغال است گفت: لازم است برای ورود بی رویه کالای خارجی، بدهی ها، تهاترها واقعاً مصوبات محکم درسطح کلان اتخاذ شود. 
وی ادامه داد: زیر ساخت های بنگاه های کاریابی هم باید با درایت فراهم شود تا از بروز مشکلات احتمالی نیز جلوگیری شود.
در ادامه جلسه مدیر کل تأمین اجتماعی استان اصفهان ضمن عرض خیر مقدم وتبریک ولادت باسعادت مولای متقیان امام علی (ع) و روز پدر گفت: تاکنون 43 شعبه تأمین اجتماعی فعال در سطح استان اصفهان وجود دارد که به دلیل تراکم جمعیت درکنار آن شعبه های اقماری هم دائر کردیم.
علی اصغر دادخواه همچنین گفت: 64درصد جمعیت یعنی سه میلیون سیصد هزار نفر استان تحت پوشش سازمان بیمه تأمین اجتماعی هستندکه 1 میلیون نود و پنج هزار نفر بیمه شده اصلی و صد و چهار هزار نفر هم کارفرمایان طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی هستند 
وی با بیان اینکه در سال 95 برنامه های خوبی تدوین شده ابراز امیدواری کرد: در برنامه اقتصادی سازمان تحول خوبی ایجاد خواهد شد تا بتوانیم برای اصفهان به عنوان قطب صنعت کشور وضعیت مطلوب اشتغال را داشته باشیم. 
دادخواه در ادامه گفت: از تعداد بیمه شده اصلی 380 هزار نفر بیهم شده خاص هستند یعنی خودشان حق بیمه خودشان را پرداخت می کنند.
وی با اشاره به الکترونیکی شدن واریز بیمه گفت: این اقدام باعث عدم مراجعه به سازمان وکاهش تردد ارباب رجوع است.
مدیر کل تامین اجتماعی استان اصفهان کاهش بیمه شدگان اجباری درسال94 را نشان دهنده رکود اقتصادی دانست و گفت: سازمان تامین اجتماعی ارتباط مستقیم با تولید و صنعت کشور دارد و با رکود اقتصادی بیمه شده اجباری هم کاهش یافته و همین نسبت بر درآمدهای سازمان تاثیر منفی گذاشته است. 
این مقام مسئول در خصوص مقرری بگیران بیمه بیکاری گفت: در سال گذشته آمار مستمری بگیرهای بیمه بیکاری ده درصد افزایش داشته است که ماهانه 240 میلیارد تومان برای این افراد مستمری پرداخت می شود
وی همچنین گفت: در سال 94، تعداد 600 نفر قطع مقرری بگیر انجام شد که غیر حق مقرری دریافت می کردند. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان نیز از وظایف آموزش فنی وحرفه ای سخن گفت و افزود: عمدتاً وظیفه فنی حرفه ای آموزش یا آماده سازی نیروی کار یا کارجویان است 
ابوطالب جلالی با بیان اینکه درکشور ما نام بیکار و کارجواشتباه تعبیر شده گفت: درحالی که فرد توانایی انجام کار دارد اما فرصت های شغلی برای وی فراهم نباشد کارجو نامیده می¬شودو عمده افرادی که درجامعه داریم توانایی انجام کار یا قبول مسئولیت و شغل را دارند 
وی ارتقاء مهارت را یکی دیگر از فعالیت های فنی حرفه ای دانست و افزود: با ورود تکنولوژی ها به واحدهای صنفی و صنعتی و بنا به تغییراتی که در وظایف اکثر شغل¬ها رخ داده است دوره هایی تحت عنوان آموزش مهارتی به صورت پودمان آموزش ها در مرکز فنی حرفه ای اصفهان براساس قابلیت ها و برنامه ریزی های شغلی منطقه در نظر گرفته شده است. 
جلالی با اشاره به تاثیر مثبت مراکز کاریابی در افزایش اشتغالزایی گفت: قرار گرفتن این بنگاه ها در کنار مراکز فنی حرفه ای را می تواند به معرفی نیروی توانمند و مهارت دیده به کارفرما کمک کند و هم فرصت های شغلی خالی و موجود به کارجویان معرفی شود.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۴:۱۲
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید