اخبار

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان: جامعه کارگری ستون فقرات اقتصاد و تولید است

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان: جامعه کارگری ستون فقرات اقتصاد و تولید است
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان جامعه کارگری را ستون فقرات اقتصاد و تولید عنوان کرد و تصریح کرد: امروز مفهوم کارگر بسیار گسترده و جامع تر شده است.

وی با اشاره به توجه ویژه اسلام به کار و تلاش، قداست و ارزش آن را معادل جهاد و مبارزه با دشمن معرفی شده است و در چهارچوب ارزشی اسلام کار عبادت تلقی می شود.
قادری فرهنگ کار در نگاه اسلامی را زمینه مناسبی برای سخت کوشی، خلاقیت، ابتکارات و نوآوری ها، احساس تعهد و مسئولیت پذیری، وجدان کاری، انضباط اجتماعی و اخلاق را در جامعه عظیم کار فراهم می سازد.
وی نتایج و ویژگی های کار در نظام اسلامی را تشریح کرد و افزود: اسلام در مورد حقوق کارگر هم نظرات ارزشمند و مترقی دارد از جمله تعیین مزد کارگر، توافق در کار، عجله و شتاب در پرداخت مزد و نکوهش در ندادن حق کارگر رئیس ستاد برگزاری هفته کارگر در استان اصفهان توجه اسلام به کیفیت کار و انجام کار دقیق و متقن را یادآور شد و تصریح کرد: اگر به این موضوع توجه ویژه شود حتماً تولید داخل ارزش پیدا خواهد کرد و مردم به سمت تولید داخل گرایش پیدا خواهند کرد.
قادری همکاری و مشارکت در کار را در شرایط اقتصادی حاکم دارای اهمیت دانست و گفت: همکاری کارگران، کارفرمایان و تشکل های کارگری و کارفرمایی در شرایط خوبی قرار دارد که وحدت، همدلی و همراهی تشکل های کارگری و کارفرمایی باعث انجام کارهای بزرگی در استان شده است و هماهنگی آنان در تنظیم رابطه کارگر و کارفرما تحت عنوان سه جانبه گرایی امروز موجب حفظ اشتغال موجود و تولید شده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نسل جدید، خلاق و مبتکر و تحصیل کرده در حال ورود به بازار کار است و با ورود این نسل به بازار کار متحول خواهد شدو باید ضمن توجه به تحولات آینده بازار کار برای این نسل برنامه ریزی کنیم.
وی تصریح کرد: اگر به این تغییرات توجه نکنیم یا باید تغییرات اجباری را بپذیریم و یا باید شکست را بپذیریم که هیچ کدام مطلوب نیست.
عضو کار گروه تسهیل و سرمایه گذاری استان توجه این کارگروه به مشکلات 676 واحد تولیدی مشکل دار را از جمله اقدامات صورت گرفته در سال گذشته برشمرد که در نتیجه اشتغال حدود 95 هزار نفر از کارگران شده است.
دبیر کار گروه اشتغال و سرمایه گذاری استان به کارگماری 26590 نفر از کارجویان توسط دفاتر کاریابی را اعلام کرد و افزود: ارائه آموزش های مهارتی به جوانان جویای کار و توانمندسازی فارغ التحصیلان و دانشجویان و ارتقا مهارت شغلی شاغلین 20 میلیون نفر ساعت از دیگر فعالیت های این اداره کل در سال 94 بوده است.
قادری از کاهش 28 درصدی حوادث ناشی از کار و 39 درصدی حوادث منجر به فوت خبر داد و گفت:در یک سال گذشته 32 هزار مورد بازرسی از واحدهای تولیدی با هدف نظارت بر اجرای قانون کار و ایمنی محیط کار انجام شده است که نتایج مطلوبی به دنبال داشته است.
وی با اشاره به مسائل صندوق های بیمه ای به ویژه بازنشستگان فولاد گفت: پیگیری و حل مسایل مربوط به صندوق بازنشگان فولاد بخش قابل توجهی از توان مدیریتی استان را به خود معطوف کرد که با پیگیری های انجام شده 2هزار میلیارد تومان در بودجه سال 95 پیش بینی شده است.
قادری در ادامه به برخی مسایل مهم جامعه کارگری استان اشاره کرد و گفت: لازم است برای رفع عدم امنیت شغلی کارگران، ارتقا وضعیت معیشت کارگران و ایمن سازی محیط کار و احیای مجدد شوراهای سازش به صورت جدی چاره اندیشی کرد.
وی ادامه داد: برای هر کدام از مشکلات و مسایل احصا شده حوزه کارگری پیشنهادات اجرایی در سطح ملی، ملی- استانی و استانی تدوین شده است که برای بررسی و اجرا به مدیریت ارشد استان و مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شده است.
وی همچنین گفت: امیدواریم در سال جاری با راهکارهای احصا شده ، بخش قابل توجهی از مسایل پیش روی جامعه کارگری و کارفرمایی استان رفع شده و بخش تولید استان بیش از پیش رونق یابد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۳:۴۶
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید