اخبار

رتبه نخست اصفهان در اشتغالزایی طرح های افتتاحیه تعاونی در کشور

رتبه نخست اصفهان در اشتغالزایی طرح های افتتاحیه تعاونی در کشور
غلامعلی قادری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته تعاون در این اداره برگزار شد به بیان گزارش عملکرد یک سال این اداره پرداخت و در پایان نیز به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

قادری در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه بازرسی این اداره اظهار داشت: در حوزه بازرسی کار 30 هزار برنامه موردی داشته‌ایم که امیدواریم بتوانیم با این بازرسی‌ها در آینده نزدیک حوادث ناشی از کار را کاهش دهیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به روند رو به کاهش حوادث ناشی از کار در سال‌های اخیر عنوان کرد: سال 91 نسبت به سال 92، 6 درصد کاهش، سال 92 نسبت به سال 93، 8 درصد کاهش و سال 93 نسبت به سال 94، 11 درصد کاهش حوادث ناشی از کار را مشاهده کردیم.
وی در خصوص اقدامات حوزه تعاون این اداره ابراز داشت: در سال گذشته تعداد قابل‌توجهی تعاونی غیرفعال داشتیم که تصمیم بر تعیین‌تکلیف این واحدها گرفته شد و بر طبق آن 341 واحد از 876 تعاونی غیرفعال منحل و 346 واحد باز فعال شدند و کار خود را آغاز کردند.
راه‌اندازی اتحادیه تعاونی‌های گردشگری
غلامعلی قادری از فعالیت 30 شرکت تعاونی صادرکننده به کشورهای دیگر در استان خبر داد و افزود: رشد در تعاونی‌ها در سال 92 نسبت به سال قبل 87 درصد بوده که این میزان در سال 94 نسبت به سال 93 به رشد 40 درصد رسیده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان از دغدغه‌های تعاون‌گران برای اختصاص تسهیلات گفت و خاطرنشان کرد: در 3 سال گذشته 2 هزار و 600 میلیارد ریال تسهیلات به تعداد 348 شرکت متقاضی واگذار شده است.
وی اهمیت فعالیت‌های دانش‌بنیان و رویکرد حوزه تعاون را استفاده از آن برشمرد و بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان مختلفی را در تعاونی‌ها فعال کردیم که در سال گذشته نیز یکی از این شرکت‌ها توانست عنوان تعاونی برتر ملی را به خود اختصاص دهد.
غلامعلی قادری از وجود 12 شرکت تعاونی گردشگری در استان خبر داد و اضافه کرد: اقدامی که در حوزه تعاونی‌های گردشگری با توجه به رویکرد آن در استان، تشکیل اتحادیه گردشگری بود.
وی از بهره‌برداری 490 طرح در حوزه تعاون با ارزش 36 هزار میلیارد ریال خبر داد و عنوان کرد: توانستیم با 40 جلسه کارشناسی در این بخش 23 راهکار را به تصویب برسانیم که بحث استانی آن ابلاغ‌شده و بحث کشوری آن نیز توسط استاندار برای معاون اول رئیس‌جمهور ارسال شد.
برگزاری کارگاه آموزشی برای 100هزار نفر از کارگران در حوزه آسیب‌های اجتماعی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وجود شرکت تعاونی زنان در استان خبر داد و گفت: 78 شرکت تعاونی زنان در اصفهان در حال فعالیت هستند که باعث اشتغال حدود هزار نفر شده‌اند.
وی اتباع خارجی را بخش قابل‌توجهی از مراجعین این اداره دانست و تصریح کرد: برای ساماندهی و کنترل این بخش، 24 دفتر کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی راه‌اندازی شد
غلامعلی قادری تعداد مراکز کاریابی داخلی و خارجی را 68 مرکز عنوان کرد و افزود: در سال‌های 92 تا 94، 324 هزار و 555 فرصت شغلی در اختیار مراکز کاریابی قرار گرفت که از 174 هزار و 458 جوینده کار مراجعه‌کننده، 80 هزار 712 نفر آن به کار گرفته شدند.
وی از تشکیل کانون‌های کارآفرینی با همکاری اتاق بازرگانی گفت و درباره موارد اهمیت و فعالیت آن اظهار کرد: مجموعه‌های کارآفرینی می‌توانند در توسعه اشتغال پایدار و پیوند ایده و سرمایه مؤثر واقع شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه فرهنگی و اجتماعی این اداره برای کارگران گفت: توجه به ورزش، سلامت و پیشگیری‌های معضلات اجتماعی کارگران به‌ عنوان جامعه هدف از کارهایی است که در این حوزه انجام می‌شود.
وی از تجهیز و مرمت مجموعه‌های ورزشی برای کارگران خبر داد و افزود: برگزاری 260 کارگاه آموزشی برای 100 هزار نفر از کارگران از دیگر اقدامات انجام‌شده در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.
غلامعلی قادری در پایان از نام‌گذاری 13 تا 19 شهریورماه به عنوان هفته تعاون خبر داد و اضافه کرد: از برنامه‌های هفته تعاون سال جاری می‌توان به تجلیل و تقدیر از تعاونی‌های برتر استان، بهره‌برداری از 77 طرح تعاونی که شامل مسکن، خدمات، تولیدی و توزیعی است اشاره کرد و افزود با راه‌اندازی این 77 طرح، 3506 نفر به طور مستقیم مشغول به کار خواهند شد که این میزان اشتغال با سرمایه‌گذاری‌ای بالغ بر 3060 میلیارد ریال محقق شده است که از این میزان سرمایه‌گذاری، 77 درصد آن سهم اعضاست که در نوع خود کم‌‍نظیر است.
در ادامه این نشست علیرضا تیغ‌ساز مدیر امور تعاون با اشاره به جشنواره انتخاب تعاونی‌های برتر از انتخاب تعاونی باتری‌سازان در گرایش تأمین نیاز صنوف خدماتی خبر داد و افزود: اصفهان در سال جاری با راه‌اندازی 77 طرح تعاونی از نظر تعداد رتبه دوم را در کشور دارد و این یعنی 13درصد کل طرح‌ها؛ به علاوه از نظر سرمایه‌گذاری 30درصد سهم اصفهان و 25درصد فرست‌های شغلی است که از این نظر رتبه نخست را از آن خود کرده‌ایم.

۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۱:۲۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید