اخبار

استاندار اصفهان: تحقق سهم 25 درصدی تعاونی‌ها در اقتصاد وابسته به اتخاذ روش‌های نو است

استاندار اصفهان: تحقق سهم 25 درصدی تعاونی‌ها در اقتصاد وابسته به اتخاذ روش‌های نو است
استاندار اصفهان گفت: تعاونی‌ها در صورت نوآوری و اتکا به شرکت‌های دانش‌بنیان، می‌توانند معضلات کشور از جمله بیکاری را حل کنند

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، رسول زرگرپور در آیین تجلیل از تعاونی‌های برتر استان و افتتاح 77 واحد تعاونی در اصفهان در خصوص اهمیت تعاون در اسلام اظهار کرد: تعاون یک اصل کلی اسلامی است که همه ابعاد اجتماعی، اخلاقی، سیاسی و اقتصادی را در برمی‌گیرد؛ حاکمیت نظام اقتصادی اسلامی در یک جامعه اسلامی محقق می‌شود و تعاون میزان عدالت و دوستی است.
وی با اشاره به تأکید قوانین بالادستی کشور بر تقویت تعاونی‌ها بیان کرد: رهبر انقلاب بر تحقق عدالت اجتماعی تأکید ویژه‌ای دارند به همین منظور سهم تعاونی‌ها در اقتصاد را 25 درصد در نظر گرفته‌اند که البته تا این چشم‌انداز فاصله زیادی داریم؛ در اهداف سیاست‌های اصل 43 و 44 قانون اساسی، بر گسترش مالکیت در تعاون و اقتصاد ملی تأکید شده و تدوین سند حقوقی بخش تعاون نیز انجام‌ شده است.
استاندار اصفهان رویکرد دولت یازدهم در تحقق سهم 25 درصدی بخش تعاونی در اقتصاد کشور را به اتخاذ روش‌های نوگرایانه وابسته دانست و عنوان کرد: تعاونی‌ها در صورت نوآوری و اتکا به شرکت‌های دانش‌بنیان، می‌توانند معضلات اجتماعی کشور از جمله بیکاری را حل کنند.
زرگرپور ادامه داد: در استان اصفهان نیز که صنعتی‌ترین استان کشور است و البته در کشاورزی و صنعت گردشگری نیز شهره عام و خاص است؛ تعاونی‌ها در قالب‌های جدید می‌توانند در عرصه‌های مختلف نقش‌آفرینی کنند.
وی با تبیین فرصت‌های تعاونی‌های استان در پنج محور و با توجه به اصول اقتصاد مقاومتی گفت: توسعه کمی و کیفی شرکت‌های تعاونی در عرصه گردشگری یکی از این محورهاست که البته برای توسعه گردشگری و حمایت از میراث فرهنگی استان، نیاز به بستری جدید داریم که تعاونی‌های گردشگری در توسعه این بخش اثربخش خواهند بود.
زرگرپور محور دوم را توجه به صنایع‌دستی استان دانست و خاطر نشان کرد: نیمی از صنایع‌دستی دنیا در ایران است که سهم اصفهان ثلث صنایع‌دستی کشور است.
استاندار اصفهان توسعه کمی و کیفی صنایع‌دستی استان را نیازمند به حضور تعاونی‌ها دانست و تصریح کرد: محور سوم توجه جدی به اقتصاد دانش‌بنیان است که بسیار حائز اهمیت است؛ در شهرک علمی فناوری بخش قابل توجهی از شرکت‌های فعال به‌ نوعی در قالب تعاونی‌ها فعالیت می‌کنند و تعاونی‌ها به نوعی در پیشرفت کریدور علمی فناوری که محور استان اصفهان است می‌توانند اثربخش حاضر شوند.
وی توجه جدی به تعاونی شهرستان‌ها را محور چهارم معرفی کرد و تصریح کرد: توجه به تعاونی شهرستان‌ها به‌ عنوان بحث توسعه و توازن شهرستان‌ها بسیار مهم است، این بخش حضور جدی و مؤثر شرکت‌های تعاونی عمران و توسعه شهرستان‌ها را می‌طلبد که البته باید بستری جدید برای فعالیت آن‌ها فراهم شود.
استاندار، محور آخر را توسعه و تقویت شرکت‌های تعاونی سهام عام دانست و افزود: راهی جز پیگیری و فراهم کردن بسترهای جدید و اتخاذ رویکردهای جدید نداریم..
زرگرپور خاطر نشان کرد: از تعداد واحدهای تعاونی غیرفعال استان، که میزان 60 درصد کل تعاونی‌های استان بود؛ بخش زیادی از آن‌ها در این سه سال تعیین تکلیف شده‌اند.
وی در پایان گفت: بعد از ده‌ها جلسه‌ای که در کارگروه تخصصی در بخش تعاون داشته‌ایم؛ 22 مصوبه را تصحیح کرده‌ایم و در خصوص معضلات و چالش‌های موجود به یک دیدگاه مشترک رسیده‌ایم و در جهت رفع و حل آن‌ها کارکرده‌ایم، همچنین تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده‌ایم که جلساتی را در خصوص تعاونی‌ها تشکیل دهیم و هر آنچه که نیاز است را پیگیری کنیم، وضعیت دولت و کشور رو به بهبود است و آینده خوبی در انتظار کشور است.

۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ۱۱:۵۴
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید