اخبار

فعالیت مرکز داوری اتحادیه شرکت های تعاونی مسکن استان اصفهان در راستای حمایت از تعاونگران

فعالیت مرکز داوری اتحادیه شرکت های تعاونی مسکن استان اصفهان در راستای حمایت  از تعاونگران
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اعلام کرد:3 مرکز داوری و حل اختلاف فعال در بخش تعاون تاکنون 323 پرونده در مورد تعاونی هارا مورد بررسی قرار داده است

محسن نیرومند با اعلام این خبر گفت: از 323 پرونده ارجاعی به این مراکز داوری و حل اختلاف تا کنون 163 مورد منجر به صدور راشده و 160 مورد آن در حال بررسی است.
نیرومند در خصوص ویژگی های شرکت های تعاوی گفت: شرکت های تعاونی یکی از 7 نوع شرکت تجاری مطرح در قانون تجارت می باشد و در اصل 43 و44 قانون اساسی، بخش تعاون به عنوان یکی از پایه های اقتصادی نام برده شده است به همین خاطر قانون برای سهامداران حقوق خاصی در نظر گرفته و این به دلیل اهمیتی است که قانونگذار برای عضویت در این گونه شرکتها قائل شده است.
وی با بیان اینکه حمایت و نظارت برعملکرد تعاونی ها از رسالتهای ما در حوزه تعاون است گفت: این اداره کل به استناد بند ۹ ماده ۴۳ و بند ۲ ماده ۵۷ قانون بخش تعاونی و مطابق آیین‌نامه داوری شماره ۴۳۱۵۰/۱ مورخ ۲۲/۶/۸۹ اقدام به راه‌اندازی سه مرکز داوری و حل اختلاف در بخش تعاون استان نموده است. این ۳ مرکز عبارتند از:
 اتاق تعاون اصفهان: حل اختلاف و داوری در گرایش‌های غیر از مسکن متعارف
 اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن استان اصفهان: حل اختلاف و داوری در گرایش‌های مسکن متعارف و عمرانی
 اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن مهر استان اصفهان: حل اختلاف و داوری در گرایش مسکن مهر
نیرومند با بیان اینکه در استان اصفهان 8 هزار تعاونی تشکیل شده است ادامه داد: یکی از دیگر از وظایف حوزه نظارت و بهره برداری شرکت های تعاونی تعیین تکلیف شرکت های تعاونی تشکیل شده وی خاطرنشان کرد: تعدد تعاونی دراستان اصفهان نتیجه لازم را نداد و به همین دلیل از شهریورسال95 تا کنون از مجموع 1308 تعاونی تعیین تکلیف شده تعداد 1239 تعاونی منحل و69 تعاونی فعال شدند.
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر 3 هزار و 169 تعاونی فعال با 3 میلیون نفر عضو و ایجاد اشتغال برای بیش از 59 هزار نفر در سطح استان وجود دارد.
محمد شریفی رئیس اداره نظارت و بهره برداری استان اصفهان نیز در خصوص ویژگی های شرکت های تعاونی گفت: در واقع در شرکتهای تعاونی اولویت با فرد است نه با سرمایه و همین مورد موجب بروز اختلاف سلیقه بیشتر در شرکت تعاونی و به دنبال آن اختلافات متعدد در این نوع شرکت ها می¬شود به همین دلیل رویه‌ی خاصی نیز برای حل و فصل اختلافات پیش بینی شده است.
آنچه به عنوان اختلاف در شرکت های تعاونی مورد نظر است عبارت است از:
o اختلافات بین اعضا هیات مدیره همچنین اعضا هیات مدیره و بازرسان
o اختلافات بین عضو با اعضای شرکت تعاونی با هیات مدیره
o اختلافات بین شرکتهای تعاونی و اتحادیه های تعاونی
o اختلافات درخصوص مجامع عمومی (انتخابات هیات مدیره و بازرسان و سایر دستورات جلسه)
رئیس اداره نظارت و بهره برداری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان ادامه داد: این اختلافات برسر موضوعاتی همچون سهام، سرمایه، مجامع و حقوق وتکالیف طرفین است و قانونگذار برای هر کدام از این اختلافات، قوانین و آئین نامه هایی مدون نموده است.
وی افزود: از جمله این آئین نامه ها می توان آئین نامه داوری در بخش تعاون، دستورالعمل رسیدگی به شکایات و دستورالعمل نحوه نظارت بر انتخابات تعاونیها و اتاق تعاون نام برد.
شریفی با بیان اینکه اختلافات در شرکت های تعاونی به دلیل تخصصی بودن وعدم تسلط مراجع قضایی به قوانین و آئین نامه های متعدد گاهاً باعث صدور رای های غیرکارشناسی شده اظهار کرد: به همین دلیل رییس وقت قوه قضائیه در سال 1388 به کلیه مراجع قضایی ابلاغ نموده در صورت ارجاع پرونده های مربوط به شرکت های تعاونی پیش از رسیدگی قضایی و با احراز شرایط لازم موضوع اختلاف به داوری اتاق تعاون یا اتحادیه ها ارجاع گردد.
این مقام مسئول در خصوص روند پیگیری شکایات در شرکتهای تعاونی گفت: ارجاع اختلاف به بازرس شرکت به عنوان گام اول مطرح شده و خواهان می بایست ابتدا از طریق بازرسان اقدام نمایند.
شریفی ادامه داد: نظر بازرسان از اهمیت زیادی برخوردار است به نحوی که داوری در بررسی اختلاف می بایست نظر بازرسی را با دعوی مطرح شده از خواهان مطالبه نماید. ارجاع دعوی به داوری در حل و فصل اختلافات براساس قوانین بخش تعاون و اساسنامه از الزامات است و امر داوری در صلاحیت اتحادیه های تعاونی و اتاق تعاون می باشد. البته روند رسیدگی به شکایات دراین بخش گاهاً مراجع قضایی دولتی را دچار سردرگمی های فراوانی نموده است که باتوجه به اهمیت موضوع امید است در آینده این مشکلات مرتفع گردد

۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ۱۳:۴۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید