صفحه نخست » اداره تعاون شهرستان اصفهان » معرفی اداره تعاون شهرستان

معرفی

 معرفی اداره تعاون شهرستان اصفهان

 

نوع دفتر ( اداره یا نمایندگی): اداره

نام و نام خانوادگی رئیس اداره : آقای برومند شهبازی                 تلفن: 6633420

نام و نام خانوادگی کارشناسان به تفکیک مسئولیت

 

ردیف

نام و نام خانوادگی کارشناس

مسئولیت

تلفن

1

علی رئیسیان

معاون اداره

6633421

2

ضامن هیبتی

کارشناس مسکن و عمران

داخلی 22

3

اکرم یزدانی

کارشناس آمار

داخلی 13

4

روح الامین امیری

کارشناس حقوقی

داخلی 15

5

کرمعلی قرنی

کارشناس حقوقی

داخلی 14

6

محسن شفیعی

کارشناس مسکن مهر

داخلی 21

7

رضا صادقی

کارشناس اشتغال و تشکیل تعاونی

داخلی 23

8

علی جدی کازرونی

کارشناس تعاون

داخلی 23

آدرس اداره: اصفهان خ فیض رو بروی درمانگاه ملاهادی سبز واری

شماره تلفن: 6633422 الی 24

شماره فاکس : 6632455

سال تأسیس: 1385

تعداد تعاونی های فعال :1128

تعاونی های نمونه شهرستان اصفهان در سال 1389 :


اتحادیه شرکتهای تعاونی درب و پنجره سازان استان اصفهان ،  اعتبار کارکنان بانک صادرات ،  اعتبار کارکنان سازمان بهزیستی استان اصفهان ، واحدهای تحت پوشش صنایع اصفهان ، مصرف کارکنان مخابرات اصفهان ، مصرف کارکنان فولاد مبارکه ، قیر کشداران استان اصفهان ، چند منظوره پرنیان ، سهام عدالت شهرستان اصفهان ،چند منظوره نوید نور ، تولیدی و توزیعی فرهنگیان استان اصفهان ، مسکن کارکنان فولاد مبارکه اصفهان

 


شهرستان اصفهان یکی از شهرستانهای استان اصفهان در مرکز ایران است. مرکز این شهرستان شهر اصفهان است. 


تقسیمات کشوری

شهرها: این شهرستان دارای نه شهر است: شهر اصفهان، خوراسگان، بهارستان (شهر)، نیک‌آباد، نصرآباد، کوهپایه (شهر)، سگزی، تودشک، محمدآباد.

 بخشها:

 • بخش مرکزی
 • بخش کوهپایه
 • بخش جلگه
 • بخش بن رود
 • بخش جرقویه علیا
 • بخش جرقویه سفلی


 دهستانها:

 • دهستان جرقویه سفلى
 • دهستان جرقویه وسطى
 • دهستان تودشک
 • دهستان جبل
 • دهستان زفره
 • دهستان سیستان
 • دهستان براآن جنوبى
 • دهستان براآن شمالى
 • دهستان جى
 • دهستان قهاب جنوبى
 • دهستان قهاب شمالى
 • دهستان کرارج
 • دهستان محمودآباد


فرآورده های کشاورزی

 از فراورده‌های آن می‌توان به پنبه، تنباکو، غلات، برنج و صیفی اشاره کرد. 

اصفهان یکی از شهرهای بزرگ و تاریخی ایران است که دارای شهرت جهانی است. این شهر پایتخت چند دودمان از پادشاهان پیشین ایران بوده است و اوج شکوفایی آن به دوره صفویان بر می گردد. شهر اصفهان مرکز استان اصفهان و نیز مرکز شهرستان اصفهان است. این شهر در منطقه ای نیمه کویری در مرکز ایران و در کنار زاینده رود قرار گرفته است. اصفهان سومین شهر بزرگ ایران از نظر جمعیت (پس از تهران و مشهد) و از مراکز گردشگری، فرهنگی و اقتصادی این کشور است. آب و هوای آن معتدل و دارای فصول منظم است. از هنرها و صنایع دستی آن می توان به نقره‌کاری، برنج‌کاری، قلم‌کارسازی، مینیاتورسازی و خاتم‌کاری اشاره کرد.

آثار تاریخی اصفهان

اصفهان آکنده از آثار هنری و تاریخی است که میدان نقش جهان (شاه)، سی و سه پل، پل خواجو، مِنارْ جُنبان، مسجد شاه، گذر چهارباغ عباسی، سبزه میدان،چهلستون،کوه آتشگاه،پل شهرستان و عالی‌قاپو از معروف‌ترین آنها هستند.

شهر اصفهان با تاریخ بسیار کهن و آثار باستانی بی شمار، از شهرهای نمونه جهان است. و بنا به گفته آندره مالرو نویسنده و پژوهشگر فرانسوی، فقط دو شهر فلورانس و پکن در دنیا با آن قابل مقایسه‌اند. آثار تاریخی اصفهان مجموعه‌ای از بهترین نمونه‌های بجامانده از سبکهای گوناگون معماری ایران در طول هزاران سال و بیشتر است. و کیفیت این آثار چنان است که می‌توان گفت بیشتر آثار بزرگ و شاهکارهای هنر معماری ایران پس از اسلام در اصفهان قرار دارد.

در آثار تاریخی اصفهان می‌توان انواع و اقسام گنبد سازی، کاشیکاری، گچبری، مقرنس کاری، منبت‌کاری و خوشنویسی را در عالی‌ترین شکل ممکن آن مشاهده کرد. آثاری که نشانگر ذوق هنری کمال‌یافته و ایمان مذهبی هنرمندان سازنده آنهاست و بیننده را چنان مجذوب خود می‌کند که بی‌اختیار به درون زمان و فضای ویژه آنها کشیده می‌شود، و خود را در جهانی از روشنایی و لطافت و سبکبالی احساس می‌کند. معروفترین سوغات اصفهان گز است .گز یک نوع شیرینی است که با گز انگبین یا ترنجبین شکر بادکا و مغزهای پسته بادام فندق یا گردو و تخم و گلاب ساخته می‌شود .در گز از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود.


معماری

از دوره قبل از اسلام، چیزی به جز بقایای آتشکده‌ای در کوه آتشگاه، اکتشافات اندکی در تپه اشرف و همچنین پل شهرستان (متعلق به دوران ساسانیان) بجا نمانده‌است که از میان آن سه تنها بنای برپا و برجا همین پل شهرستان است. بیشتر آثار تاریخی بجا مانده در مربوط به دورهٔ اسلامی است. آثاری از تمامی دوره‌های تاریخی پس از اسلام بجا مانده‌است اما بویژه آثار دو دوره باشکوه از تاریخ اصفهان یعنی دورهٔ سلجوقی و دورهٔ صفوی برجستگی ویژه‌ای دارد، که هر کدام دارای ویژگی‌ها و سبک معماری یگانه خود است.


دوران سلجوقیان

معماری سلجوقیان - که بویژه در مسجد جامع نمود می‌یابد - ساده و بی‌پیرایه اما با ظرافت فراوان است. از ویژگی‌های دیگر معماری این دوره سکوت و درونگرایی به دور از هر گونه جلوه‌گری آن است. بجای آنکه بیننده تحت تأثیر آنی آن قرار گیرد، آرام آرام زیبائی و عظمت اسرار آمیز آن را در جای خود احساس می‌کند. برخلاف معماری و هنر دوره صفوی که توجه به جلوه‌های رنگ و نور و چشمگیری و درخشندگی از ویژگی‌های آن است.

 آرامگاه ملکشاه و سلطان سنجر و خواجه نظام الملک از آثار تاریخی این دوره در شهر اصفهان می‌باشد. 

دوران صفویان

عصر صفوی، عصر کمال و شکوفایی نبوغ معماری و شهرسازی در ایران است. زیباترین و با شکوه‌ترین آثار معماری ایران در همین دوره، توسط معماران خلاق و هنرمندی چون محمدرضا و علی اکبر اصفهانی آفریده شد.در زمان شاه عباس اول صفوی پایتخت از قزوین به اصفهان منتقل شد. اصفهان در مرکز امپراتوری صفوی قرار داشت و نسبت به قزوین به خراسان نزدیک تر بود.موقعیت جفرافیایی این شهر موجب افزایش سرعت عکس العمل شاه در مقابل تهدیدات ازبکان و عثمانیان بود. شاه عباس بدون ایجاد تفییرات عمده در بخش قدیمی شهر بخشهایی را به آن افزود. میدان نقش جهان، دولتخانه و خیابان چهارباغ در کنار بخش‌های قدیمی شهر ساخته شدند.

از ویژگیهای مهم در شیوهٔ معماری این دوره، علاوه بر استحکام و زیبایی ساختار، درخشش بیان است. در آثار این دوره تابش رنگ و نور، و جذابیت سطوح و شکوه چشمگیر آنها، احساس زیبائی خیره کننده‌ای در بیننده ایجاد می‌کند و طنین رنگها و سطوح مکرر کاشیهای درخشان به منظره‌ای شفاف، مجرد و روحانی تبدیل می‌شود.

معماری این دوره از لحاظ وسعت و کارآیی، بسیار متنوع است و در تمامی ابعاد حیات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردم حضوری زنده و پویا دارد. باشکوه‌ترین مساجد، عظیمترین میدانها، زیباترین پلها و خیابانها، بزرگ‌ترین بازارها، مدرسه‌ها، کاروانسراها و... در این عصر ساخته شد. و همه در نوع خود در اوج کمال هنری، استحکام و کارآیی و بعضی چنان باشکوه و زیبا و کامل، که گاهی نمی‌توان باور کرد که انسانی ناچیز آن را پدید آورده باشد. شاید تنها بتوانیم به این گفتهٔ پیر لوتی نویسندهٔ فرانسوی اشاره کنیم که می‌گوید:

 «اصفهان نه تنها آئینهٔ تاریخ تمدنی کهنسال، که آئینهٔ خلاقیت بشر است. اصفهان خود به تنهایی کهکشانی است که دست یافتن به ژرفای زیبایی و عظمت آن ممکن نیست.»